Сьогодні королеві Єлизаветі II могло би виповнитися 98 років. Вона була легендою без тіні перебільшення: 70 років правила Сполученим Королівством, вірою і правдою служила своєму народові. І пішла з життя тільки після того, як завершила офіційну процедуру обрання нового прем’єр-міністра країни – ніби до кінця виконувала свій обов’язок.
Вона неординарна особистість. І сьогодні згадаймо її унікальну історію – у фактах та рідкісних архівних світлинах.
Принцеса Єлизавета була онукою короля, але не мала стати королевою. Правити належало спадкоємцям її дядька, короля Едуарда VIII. Але той зрікся престолу заради шлюбу з Уоллес Сімпсон. І на трон зійшов тато Лілібет, Георг VI. Так у 10 років Єлизавета стала принцесою-спадкоємицею. І її почали готувати до того, що якось вона сама сяде на трон.
Новий король правив зовсім недовго, коли вибухнула Друга світова війна. Від евакуації він відмовився – королівська родина залишалася у палаці навіть під час бомбардувань, а в періоди затишшя об’їжджала зруйновані квартали та підбадьорювала людей.
Лілібет та її молодша сестра, принцеса Маргарет, записували радіопередачі для дітей, підтримуючи своїх однолітків. А коли Єлизаветі виповнилося 18, вона записалася до жіночого загону самооборони. Потім освоїла спеціальність механіка-водія і перевозила поранених, лагодила санітарну машину і вважала цей маленький внесок у перемогу лише першим кроком на шляху до своєї величезної майбутньої місії.
Принцеса Єлизавета зайняла місце свого батька, короля Георга VI, у 25 років, після його смерті 6 лютого 1952 року. І хоча король хворів на рак легенів, його відхід стався раптово – саме тому спадкоємиця престолу перебувала в Кенії.
До того моменту принцеса була майже п’ять років заміжня за своєю першою любов’ю – Філіпом Маунтбаттеном. І була мамою двох дітей: принцу Чарльзу було три роки, а принцесі Анні рік.
До королівських обов’язків Єлизавета почала відразу. Але коронація відбулася у червні 1953 року. І вже 2015-го стало зрозуміло, що Єлизавета ІІ – монарх з найбільшим стажем правління Великою Британією. Простіше кажучи, більше 80 відсотків жителів країни ще на світ не з’явилися, а вона вже була на престолі.
Єлизавета II – рекордсменка і в інших напрямках. Наприклад, вона друга з британських монархинь зважилася на вагітність та пологи у статусі королеви. Першою була її знаменита прабабуся Вікторія (до речі, королева Вікторія – прабабуся і для чоловіка Єлизавети, принца Філіппа). Будучи на престолі, Єлизавета народила синів Ендрю та Едварда.
Так, Єлизавета не забувала про сім’ю та свої захоплення. Вона обожнювала собак, особливо породи корги. Любила їздити верхи, керувати автомобілем. І запросто могла підняти келих ігристого на сон прийдешній. І лише перед 70-річним ювілеєм на престолі відмовилася від цього задоволення, щоб бути у найкращій формі.
Красуня та модниця, королева Єлизавета II не губилася на тлі визнаних секс-символів. І до останнього носила у сумочці, разом із м’ятними льодяниками, хусточками та ласощами для собак, дзеркальце та помаду.
Гострий розум і твердий характер королеви зовсім не заважали їй любити життя і радіти всім його проявам.
Єлизавета встигала і народжувати, і “працювати” королевою. Вона виступала на сесії Генеральної асамблеї ООН, відкривала Олімпійські ігри в Монреалі, приймала військові паради та їздила по всій Співдружності. Вона пережила кілька замахів і ніколи не втрачала присутності духу.
А ще королева тримала обличчя, коли діти та онуки ставали джерелами скандалів. Єлизавета не виносила ажіотажу навколо своєї сім’ї – а дружина її старшого сина, принца Чарльза, “народна принцеса” Діана, любила публічність та бурхливі скандали. Син Діани, принц Гаррі, знайшов таку саму емоційну дружину. Їхнє із Меган Маркл інтерв’ю сильно підкосило і королеву, і принца Філіппа.
Смерть коханого чоловіка стала страшним ударом для королеви – вони прожили разом майже 74 роки. Несамовите фото королеви, яка на самоті сидить у Вестмінстерському абатстві, прощаючись зі своєю любов’ю, стало одним з найзнаковіших у 2021 році.
На весь рік вона пішла з радарів. Але на честь платинового ювілею, як завжди в період випробувань, королева зібрала волю в кулак.
У своєму посланні до дня сходження на престол королева написала: “Мені приносить задоволення згадати обіцянку, дану мною в 1947 році, що моє життя завжди буде присвячене служінню вам.
Коли я дивлюся вперед із почуттям надії та оптимізму у рік мого платинового ювілею, я думаю, за що ми можемо бути вдячними. За останні сім десятиліть ми стали свідками надзвичайного соціального, технологічного та культурного прогресу, який пішов на користь усім нам. І я впевнена, що майбутнє надасть аналогічні можливості, особливо молодому поколінню у Сполученому Королівстві та у всій Співдружності.
Мені пощастило, що в мене була непохитна та любляча підтримка моєї родини. Мені пощастило, що в особі принца Філіппа у мене був партнер, готовий виконувати роль чоловіка королеви і безкорисливо йти на жертви, пов’язані з цим. І коли прийде час і мій син Чарльз стане королем, я знаю, що ви надасте йому і його дружині Каміллі таку підтримку, як і мені. І я щиро бажаю, щоб, коли це станеться, Камілла стала королевою-консортом, оскільки вона продовжує свою вірну службу”.
Так все і сталося. Її син став королем Карлом III, його дружина Камілла – королевою-консортом. А Її Величність королева Єлизавета II спочила з миром. А над Віндзорським палацом у годину кончини монархині темне небо прорізала яскрава веселка. Її останнє “прощавайте”.
Фото: Getty Images
Дивіться також:
Одна любов на все життя. Яким було весілля королеви Єлизавети II і принца Філіппа (ФОТО)
Жінка-вогонь. Герцогині Йоркській Сарі Фергюсон – 64 роки: кращі фото