Дмитро Карпачов розповів, як подолати емоційне виснаження

 

Психолог Дмитро Карпачов став експертом щоденного дайджесту «Все буде добре» на СТБ. В рубриці «Допомога психолога» він розповів, що робити в разі емоційного виснаження та як допомогти маленькій дитині пережити стрес.

У молодої українки, яка звернулася за допомогою до Дмитра, крихітка-донька. З нею вона завжди багато гуляла, навчала мовам та активно проводили час разом. Проте, відколи почалася війна, мама не може пересилити себе і знову гратися з дитиною, веселити її, а також відновити свій заряд енергії. Постійні переживання, негативні новини виснажують, а почуття провини буквально з’їдає жінку.

Що робити під час емоційного виснаження? Дмитро Карпачов радить:
  • допомагайте тим, кому можете допомогти. А якщо не можете – не карайте себе за це. Від того, що ви переживаєте за людей, яким не можете допомогти, їм краще не стає, але стає гірше вам та вашій дитині;
  • дивіться новини один раз на день. Бажано, коли ваша дитина спить;
  • ставтеся до їжі як до ліків. Збалансоване харчування впливає на нервову систему та реакцію на стрес.

Маленька дитина повністю залежна від дорослих. Можливо, вона відчуває вашу внутрішню напругу, їй поряд з вами некомфортно. З її мамою відбувається щось не те, тому вона вирішує дивитися мультики, адже там усе добре. Якщо весь час бути знервованою і втомленою поряд з дитиною, це їй може нашкодити.

дмитро карпачов психологія як подолати стрес діти війна

Як допомогти дитині пережити стрес:
  1. Зберігайте спокій. Дитина тонко відчуває ваші емоції.
  2. Намагайтеся не плакати при дитині. Але це не означає, що від малечі треба приховувати свої емоції. Щоб у неї не було розбіжностей між тим, що вона бачить, і тим, що вона чує. Якщо все ж розплакалися, поясніть дитині, що вам погано, але без подробиць.
  3. Поверніть ті активності, які були у сина чи доньки до війни.
  4. Намагайтеся дотримуватися звичного для дитини графіку.
  5. Подбайте, щоб у малечі був власний куточок.

Ще більше корисних порад, як наприклад: що робити, якщо дитина більше не хоче ходити до нової школи, невже людина не має права відчувати радість життя, якщо є така можливість та як українцям спілкуватися з росіянами у час війни – у випуску.

Учасником програми може стати будь-який глядач або глядачка з тих, хто відправить своє запитання психологам у спеціальний чатбот у телеграмі @STB_dopomoha_psykholoha_bot. «Допомога психолога» виходить з понеділка по четвер о 19:45 на СТБ.

Фото: надано СТБ

Дивіться також:

Як не «вигоріти» під час війни — розповідає психолог Світлана Ройз

Як побороти синдром фантомної сирени: поради психолога

Іраклі Макацарія: «Грузинський народ з Україною»