Зовсім скоро, 31 жовтня, настане наймістичніший день року – Гелловін. І це доречний привід полоскотати собі нерви якісним фільмом жахів. Переглянути або нарешті вперше подивитися культовий горор, про який всі знають і хвалять, але ви досі не бачили.
“Караван історій” зібрав для вас п’ятнадцять найкращих психологічних трилерів та фільмів жахів на будь-який смак, щоб ваш Гелловін-2023 дозволив відволіктися від страшних новин і пропрацювати свої кошмари через споглядання якісного кіна.
“Сяйво”
Класика завжди буде в моді і “Сяйво” Стенлі Кубрика тому підтвердження. Неймовірно атмосферний фільм, який поглинає з перших секунд.
Знята за мотивами роману короля жахів Стівена Кінга, картина розповідає про колишнього вчителя Джека Торенса, який разом із сім’єю приїхав на сезон до готелю “Оверлук”, працювати сторожем і водночас займатися письменницькою діяльністю.
Але готель має свої секрети, через які герої поринають у прірву недовіри та страху. Фільм відмінно доповнить будь-яку геловінську тусовку і точно змусить вас перевіряти ще раз, чи зачинені всі двері в будинку.
“Спліт”
Який Геловін без неймовірного Джеймса Макевоя та його множинних особистостей? Картина пробирає до тремтіння в пальцях і точно занурює всіх глядачів в атмосферу містичного свята.
Фільм дуже нагадує класичні трилери, де психічно хворий маніяк викрадає дівчину. Але тут не все так просто, стрічка є приквелом до фантастичної картини “Неуразливий” і має грандіозне продовження – фільм “Скло“, який, на хвилиночку, вийшов у жанрі супергеройського фільму. Стало цікаво, правда?
“Кораліна у світі кошмарів”
Цей чудовий анімаційний фільм має шанувальників не лише серед дітей. Моторошний сюжет і стильне промальовування змушує багатьох глядачів, і 10. і 30 років, нервово вовтузитися на своїх місцях під час перегляду. У чому секрет?
Маленька Кораліна разом зі своєю родиною переїжджає до нового будинку, де знаходить двері у паралельний світ, дуже схожий на наш, тільки от у мешканців цього дивного світу замість очей… ґудзики! Так-так, ніяких монстрів, привидів чи вампірів, просто люди з ґудзиками замість очей.
“Мовчання ягнят”
Про Ганнібаля Лектера чули всі, а ті, хто не чув, точно читав про нього в романі Томаса Гарріса. Саме за мотивами твору цього американського письменника і було знято фільм.
Сюжет простий: для розкриття низки вбивств, агент ФБР Клариса Старлінг укладає угоду із ув’язненим-канібалом, який пояснює слідству психологічні мотиви вбивці і тим самим виводить його слід. Легендарна картина, яка отримала 5 “Оскарів”, стане ідеальним тлом для ночі Геловіна.
“Пташиний короб”
Американський постапокаліптичний горор 2018 року не поступається своєю якісністю навіть класиці жанру від Гічкока чи Кубрика. Чудовий акторський склад теж додає фільму кілька зірок у рейтингу: головну роль виконує оскароносна Сандра Буллок, а її колегами на майданчику стали Джон Малкович, Сара Полсон та Джекі Уівер.
За сюжетом фільму, люди на землі переживають не найкращі часи – лише погляд на невідомих невидимих істот призводить до суїциду. На цьому тлі і розгортається історія головної героїні Мелорі, яка намагається вберегти своїх дітей від смерті.
Єдиним можливим порятунком стають пов’язки на очі та птахи у клітці, адже тільки вони здатні відчувати небезпеку. Після нескінченної низки смертей і страждань героїня вирішує шукати Святилище – громаду тих, хто вижив. Але чи вдасться їй з дітьми добратися туди наосліп…
“Тихе місце”
Чи багато сучасних фільмів жахів було номіновано на “Оскар”? Цей науково-фантастичний горор якраз один із таких. Картина справді дуже серйозна та психологічно важка.
Дія розгортається в постапокаліптичному світі, який чимось нагадує вже вищезгаданий “Пташиний короб”, тільки тут істоти цілком видимі, і навіть схожі на людей, але вони сліпі. Будь-який гучний звук може їх привабити, а вже в такому разі смерті не уникнути. Сімейна пара Ебот і Лі разом з дітьми намагаються вижити в цьому новому страшному світі, але для цього їхнє життя має бути дуже тихим.
Чудовий звуковий монтаж і прекрасні атмосферні пейзажі американської глибинки зроблять ваше свято ще містичнішим і точно примусять після перегляду мовчати ще добрих 10 хвилин.
“Воно”
Ще один чудовий фільм, знятий за мотивами твору Стівена Кінга. У маленькому містечку Деррі починають пропадати діти. Місцеві школярі розуміють, що вони можуть розкрити причину цих жахливих зникнень.
Захоплюючі психологічні моменти, красива туманна картинка і, звичайно, моторошний клоун Пеннівайз, якого грає шведський красень Білл Скарсгард, – все це робить картину просто приголомшливим варіантом для перегляду в День усіх святих.
“Інші”
Готична атмосфера цього містичного трилера просто вражає естетичністю. Туманні пагорби французької глибинки, похмурі вітражі містичної садиби і, звичайно ж, привиди – хіба є щось більш геловінське?
Сюжет розповідає про молоду матір, яка разом зі своїми дітьми чекає на чоловіка з війни у великому напівпорожньому будинку. За законом жанру, будинок цей не такий простий – у ньому живуть привиди. Здавалося б, все дуже банально, але фільм приготував для глядача свої сюрпризи – дві хвилини німого шоку після перегляду вам забезпечено.
До слова, головну роль у фільмі виконала оскароносна Ніколь Кідман – хоча б тому фільм обов’язковий до перегляду.
“Вітаємо у Зомбіленді“
Не всю ж ніч Геловіну тремтіти від страху, правда? “Вітаємо у Зомбіленді” – це американський комедійний фільм жахів. Картина наповнена чорним гумором та моторошними кадрами зомбі-апокаліпсису.
Особливу атмосферу стрічки підкреслює і чудова акторська гра – головні ролі виконали голлівудські зірки Джессі Айзенберг, Вуді Гаррельсон та Емма Стоун. Якщо ви боїтеся всю ніч просидіти під пледом, захищаючись від кошмарів на екрані, тоді цей легкий, смішний і водночас моторошний фільм – якраз ваш варіант на Геловін.
“Психо”
Культовий фільм геніального Альфреда Гічкока – один із найвідоміших психологічних трилерів у світі. Якщо ви не боїтеся напруженого сюжету і думок, що мучать розум після перегляду, картина стане для вас чудовим доповненням Дня всіх святих.
За сюжетом молода дівчина Меріон викрадає гроші свого начальника і втікає з міста, прагнучи розпочати нове життя. Дорогою вона зупиняється у невеликому готелі, де знайомиться з Норманом Бейтсом – його власником.
Між ними спалахують почуття, але, здається, мати Нормана категорично проти цих стосунків. Фільм неймовірно закручений, і глядачі до останнього не знають, що сталося тієї ночі у готелі Бейтсів.
“Сайлент Гілл”
Напевно, найкрасивіший фільм жахів у нашій добірці, не дарма він був заснований на японській комп’ютерній горор-грі. Але окрім чарівної картинки він також має захопливий сюжет, який чудово доповнить загадкове жовтневе свято.
За сюжетом молода мати відчайдушно намагається знайти лікування для своєї доньки Шерон, яка переживає досі невідому хворобу. У пошуках ліків вони разом вирушають у місто, назва якого дитина постійно повторює – Сайлент Гілл. Але всупереч дослівному перекладу назви міста, на них чекає далеко не тихе місце.
“Дитина Розмарі”
Ми не могли залишити поза увагою цей шедевр. “Дитина Розмарі” входить практично до всіх списків кращих трилерів і фільмів жахів. І не дивно, адже картина справді дуже хороша. Про що свідчить і те, що режисер фільму Роман Поланскі здобув світове визнання саме після цієї стрічки.
Напружена атмосфера та різкі повороти сюжету, який розповідає про молоду бездітну пару Розмарі та Гая Вудгаусів. Подружжя переїжджає до нового будинку і одразу ж знайомиться зі своїми сусідами, родиною Каставетів. Літня пара трохи дивна, але дуже доброзичлива, вони раз у раз намагаються набитися Вудгаусам у друзі.
Згодом Розмарі дізнається, що вагітна, але навіть ця справа не обходиться без втручання дивних сусідів. Вона починає дещо підозрювати, але чи є її підозри правдою? І головне, до чого тут довгоочікувана дитина? Кінцівка просто змусить вас покритися мурашками.
“Пастка”
Цей американський фільм жахів ставить собі за мету дещо більше, ніж просто злякати і вразити картинкою. Стрічка несе досить-таки сильний расовий підтекст, цим, взагалі-то, і заманила стількох глядачів до лав своїх прихильників. Якщо вам важливо не просто витратити час на перегляд, а винести щось нове і зайняти вечір обговоренням метафор кінострічки з друзями – обов’язково дивіться!
Сатиричний горор розповідає про молодого темношкірого фотографа Кріса, який збирається зустрітися з батьками своєї подружки Роуз Армітаж. Дівчина запевняє, що хоч він її перший чорношкірий хлопець, батьки добре сприймуть його. Але аристократична сім’я дещо насторожує Кріса, а їхні друзі взагалі збивають хлопця з пантелику. Тут ще й виявляється, що Роуз його чомусь обдурила – він не перша темношкіра людина, з якою вона зустрічалася. Що приховує сім’я Армітаж? Правда здивує навіть найзапеклішого кіномана.
“Багряний пік”
Цей гучний фільм жахів повинен подивитися кожен, і якщо ви цього ще не зробили, то ніч Гелловіна чудовий привід! Чому? По-перше, зйомками займався режисер Гільєрмо дель Торо, визнаний усіма майстер містичних кінокартин. По-друге, Том Гідлстон, Міа Васіковська та Джесіка Честейн – саме вони виконують головні ролі у трилері. А, по-третє, неймовірно захопливий сюжет.
Дія розгортається у старовинному англійському маєтку, який сусіди називають “Багряним піком” через колір снігу біля будинку взимку. Сюди його власник Томас Шарп і привозить молоду дружину Едіт. Виявляється, Томас живе в особняку не один, а разом із сестрою Люсіль.
Згодом маєток дедалі більше лякає Едіт, і не тільки тому, що сестра Томаса постійно крутиться біля парочки і просто не дає їм побути наодинці. До того ж дівчина має незвичайну здатність бачити примар, а в цьому будинку вони приходять до неї закривавленими.
Може, не дарма примара матері ще на самому початку попереджала її тримаються подалі від “Багряного піку”? Едіт повинна розкрити, в яку пастку вона потрапила і що насправді приховує дивна родина Шарпов.
“Суспірія”
Фільм жахів, що увійшов до конкурсної програми 75 Венеційського кінофестивалю. І якщо це вам нічого не говорить про якість стрічки, тоді просто прочитайте сюжет. У ньому немає типових для жахів покинутих будинків, дивних істот або серійних маніяків. Хоча як сказати…
Дія відбувається в уславленій балетній школі Берліна, куди і приїжджає головна героїня Сюзі Беннітном (Дакота Джонсон). Але дівчина розуміє, що академія не така проста і в ній творяться страшні речі, а художній керівник мадам Бланк (Тільда Свінтон) приховує щось жахливе.
Щоб не стати наступною жертвою містичних подій, Сьюзі доведеться зламати моторошне прокляття школи і битися з силами, які старіші за наш світ. Атмосферу картини доповнюють неймовірні кольори та постановки кадрів, а також красиві танці, адже це балетна академія.
Фото – Getty images, скріншоти “Каравану історій”