«Справжні героїні»: Леся Нікітюк розповіла, як рятували з пожежі роботи Марії Примаченко

Леся Нікітюк дає старт третьому сезону проєкту «LeМаршрутка», про подорожі Україною воєнного стану, з Київщини. Разом з водієм Богданом Богдановичем, роль якого виконує Ігор Новінчук, вона розкаже про окупацію Київської області в лютому цього року та покаже наслідки.

Одним із селищ, яке стало на шляху окупантів на початку повномасштабного вторгнення, був Іванків. Незважаючи на жертви, місцеві вважають, що їм пощастило, якщо порівнювати, наприклад, з Бучею, де також стояв ворог. Люди вірять у свого янгола-охоронця – Марію Примаченко.

“Марія Примаченко – одна з найвидатніших українських художниць. Найяскравіша! – говорить Леся Нікітюк. – Вона все життя прожила в селі Болотня поблизу Іванкова, а її фантастичні звірі мандрували по всьому світу: виставлялися в Празі, Парижі, Варшаві, Монреалі. Мисткиня за своє життя написала тисячі картин, і 14 з них були тут, в Іванкові, у справжній скарбниці України – музеї робіт Марії Примаченко”.

25 лютого в селищі йшли бої. На жаль, у музей потрапив снаряд, який спричинив пожежу. “Над основним залом дуже палало, ми навіть не могли зайти всередину. В одному вікні вдалося вирвати грати, тож туди залізли три чоловіки, – згадує працівниця музею. – Але саме в той зал, де зазвичай експонувалися роботи Марії Примаченко, нікому потрапити не вдалося. На щастя, картин там не було, бо їх заздалегідь перенесли ближче до виходу з музею. Звідти чоловікам було легко їх врятувати. Ми зберегли не лише полотна, а ще й українські рушники. Винесли десь 20% майна музею. Та, на жаль, дуже багато що згоріло.”

леся нікітюк LeМаршрутка Іванків музей Марії Примаченко

леся нікітюк LeМаршрутка Іванків музей Марії Примаченко

леся нікітюк LeМаршрутка Іванків музей Марії Примаченко

Як виявилось, мудрі та сміливі жінки в день початку повномасштабної війни зняли всі картини та склали в одному місці. У випуску «LeМаршрутки» з Київщини показали одну з робіт Марії Примаченко.

леся нікітюк LeМаршрутка Іванків музей Марії Примаченколеся нікітюк LeМаршрутка Іванків музей Марії Примаченко

“Картина «Бугай» – одна з 14-ти врятованих місцевими жителями та працівниками музею шедеврів світового мистецтва, – показуючи роботу, розповідає ведуча Нового каналу. – Це не лише сила духу! Я не знаю, як це назвати. Тільки наші люди так можуть… Музей згорів, треба відбудовувати повністю. Та коли це зроблять, запрошуємо вас відвідати його й познайомитися зі справжніми героїнями того селища. Енергія неймовірна! Ви ніде так не кайфонете”.

Перший випуск проєкту «LeМаршрутка» покажуть 5 грудня о 20:00 на Новому каналі.

Фото: надані Новим каналом

Дивіться також:

Леся Нікітюк записала новий пророчий хіт на честь звільнення Херсона (ВІДЕО)

Малюнки для героїв: діти Джамали, Матвієнко, Тарабарової малювали для українських воїнів (ФОТО)

Анастасія Цимбалару, Григорій Бакланов та інші актори купили на фронт 5 швидких (ФОТО)