У 2022 році в українців з’явився жарт, що піксель – це розлючена вишиванка. Справді, військова форма і вишиті сорочки та сукні стали справжніми символами визвольної боротьби, на фронті і в тилу. То чому б оливковий піксель не скласти в український орнамент?

Саме це і зробила майстриня вишиванок Олександра Теліженко, заслужена художниця з Черкащини. З нею познайомила українців Леся Нікітюк у своєму тревел-проекті про Україну «LeМаршрутка» на Новому каналі.

Ідея народилася навесні з подачі бійця черкаської тероборони, у мирному житті – мистецтвознавця. Чоловік знається на символічному і обереговому значенні орнаментів.

чоловіча військва бойова вишиванка оберіг орнамент

“Рубані лінії, геометричні орнаменти – це мужній хід, чоловіче начало. Також акцентом на бойовій вишиванці йдуть перехресні дороги. Це означає материнське благословення, – розповідає майстриня. – А найголовніше – колір. Наші вишиванки кольору зеленки, тому вони не зрадять, не вирвуть з маскувального середовища. Вишивка зливається з формою, ніжно виглядає та захищає”.

чоловіча військва бойова вишиванка оберіг орнаментчоловіча військва бойова вишиванка оберіг орнамент

Фактично бойова вишиванка – це вишиті окремо елементи коміра і пазухи, які можна прикріпити на власну форму. Якщо український боєць купує таку вишивку, то отримує не лише орнамент, а цілий набір, за допомогою якого самостійно може його пришити. В пакетик майстриня кладе саму вишивку, покрокову детальну інструкцію, як шити, нитки, голку та шпильки. Військовий отримує такий комплект і сам будь-де може зробити зі своєї форми традиційне вбрання українця – вишиванку.

чоловіча військва бойова вишиванка оберіг орнамент

Окрім бойової вишиванки, Олександра Теліженко зробила для військових також спеціальні вишиті шеврони. “На шевроні – ангел-охоронець зеленого кольору. А також золотий німб і тризуб, – показує жінка. – Мій зять, наприклад, сказав, що залишився живий під час бойових дій у Попасній завдяки цьому ангелу”.

чоловіча військва бойова вишиванка оберіг орнаментчоловіча військва бойова вишиванка оберіг орнаментчоловіча військва бойова вишиванка оберіг орнамент

Захисники, які придбали собі бойову вишиванку, дуже по-особливому ставляться до неї. “Це наша символіка! Ми – українці. Ми йдемо захищати рідну державу. І така вишиванка нас гріє”, – зізнаються вони.

Фото: надані Новим каналом, facebook.com/tvorcha.maysternya.oleksandry.telizhenko

Дивіться також:

Де знайти чоловічу вишиванку, як у Степана Бандери

Які вишиванки носили наші предки – історичні фото

Як українці одягалися 100 років тому: фотопроєкт зі старовинним національним вбранням

Леся Нікітюк зустрілася з бойовими пілотами, які літали на «Азовсталь» та острів Зміїний