Відчуття піску в очах, сухість, різь і почервоніння зараз знайомі ледь не кожному. Ще б пак – ми не відриваємо очей від комп’ютерів та смартфонів, відслідковуючи новини, вишукуючи корисні речі для волонтерських потреб і власної оселі перед складною зимою. А ще дошкульний холодний вітер і дощ!

Стан, коли очі сухі і в них ніби щось потрапило, а гострота зору коливається, називають синдромом сухого ока. І це зовсім не безневинна неприємність, яка мине сама собою. Зазвичай функція захисту і зволоження очей покладена на сльози. На поверхні ока вони утворюють сльозову плівку із трьох шарів. Верхній ліпідний утримує вологу, середній водянистий, власне, зволожує і забезпечує очищення та антибактеріальний захист, а внутрішній муциновий гарантує легке кліпання, рівномірно розподіляючи сльозу по оку. При синдромі сухого ока один або кілька цих шарів порушуються. І це загрожує не просто дискомфортом, а й мікротравмами, інфекціями, погіршенням зору.

Синдром сухого ока може виникати з кількох причин:

  • погодні умови – через сильний вітер, мороз чи дощ, що метуть в обличчя і подразнюють очі;
  • робота з гаджетами. Екран комп‘ютера чи дисплей смартфона статичні, око фокусується в одній точці і не перемикається з ближчих на дальні об‘єкти, як це замислено природою, коли ми фіксуємо все, що відбувається на вулиці. Через це за гаджетами ми рідше моргаємо, що й призводить до проблеми;
  • гормональні коливання. Це особливо стосується жінок у таких делікатних станах, як вагітність чи менопауза;
  • некоректно підібрані лінзи та неправильне їх носіння. Не можна засинати в лінзах, якщо вони для цього не призначені: це порушує доступ кисню до ока. Не можна користуватися розчином для зберігання лінз кілька днів поспіль – це надто привабливе середовище для розвитку мікроорганізмів. І не можна носити лінзу довше визначеного виробником терміну: якщо лінзи на місяць – не варто носити їх півтора;
  • прийом певних ліків (серед них – оральні контрацептиви, кортикостероїди, антигістамінні засоби, антидепресанти);
  • вік: що дорослішою є людина, то більші шанси познайомитися із синдромом сухого ока.

Що робити, коли сухість очей дошкуляє? У більшості випадків справитися із проблемою можна самотужки. Алгоритм простий:

Йога для очей. Відривайтеся від екранів гаджетів щокілька годин для простенької зарядки: поводити очима праворуч-ліворуч, намалювати поглядом коло і вісімку, сфокусуватися на дальньому об’єкті і швидко перевести погляд на палець перед очима. Ось схема вправ – щоб не пропускати, можна завести будильник або нагадайку на смартфоні.

сухі очі печуть що робити синдром сухого ока гімнастика йога для очей

Мазі та розчини. Щоб не наражати очі на більшу потенційну небезпеку – мікротравми чи інфекції – варто вчасно знімати неприємні симптоми і доглядати за очима за допомогою засобів, спеціально створених для полегшення синдрому «сухого ока». Це можуть бути мазі або розчини. ГІЛАЙС® – 0,4 % офтальмологічний розчин гіалуронату натрію високої молекулярної маси покращує стабільність сльозової плівки та забезпечує комфорт поверхні ока – змащення, зволоження та захист. Коли очі подразнені, сухі і печуть від вітру, сонця, сухого повітря, диму, занадто яскравого світла, опалення, тривалої роботи за комп’юте­ром, кон’юнктивіту чи частого або тривалого користування контактними лінзами – ці краплі допоможуть швидко повернути комфорт. Їх можна використовувати і вдень, і на ніч.

сухі очі печуть що робити синдром сухого ока

Стерильна офтальмологічна ізотонічна мазь ГІЛАЙС®КЕА використовується на ніч. Натрію гіалуронат утворює на поверхні ока захисну плівку, яка захоплює та утримує молекули води і таким чином забезпечує захист і зволоження. В’язка структура подовжує цілющу дію мазі на всю ніч, щоб очі відпочили якнайкраще.

До речі, засіб також допомагає підтримувати здоровий “мікроклімат” очей у людей, що мають нічний лагофтальм – нездатність повністю прикрити повіки.

сухі очі печуть що робити синдром сухого ока

Окуляри. Протисонцеві окуляри призначені не тільки власне від сонця – вони слугують бар’єром від вітру і дощу, вберігаючи очі. До того ж, це модна річ і спосіб зробити свій повсякденний образ більш стильним.

Корекція харчування. В раціоні мають бути і супи, і достатня кількість води. Це запорука молодості шкіри і здоров’я очей.

Кімнатні зволожувачі. В опалювальний сезон рівень зволоження в помешканнях, особливо квартирах, недостатній. Тож його треба покращувати за рахунок зволожувачів. Втім, коли є перебої з електрикою, цю функцію виконають кімнатні рослини – наприклад, фікус карликовий, сансевієрія, циссус і драцена. А можна просто розставити по кімнаті ємності з водою – щоб випаровувалася і робила повітря більш зволоженим і приємним для очей.

Фото: Shutterstock

Дивіться також:

Зима близько: як піклуватися про імунітет, настрій і красу в холоди

В Україні запустили гарячу лінію для дітей та родин, які отримали психологічну травму у війні