Сьогодні, 16 серпня, день народження одного з найвідоміших та найулюбленіших акторів Франції – П’єра Рішара. Йому виповнилося 89 років. Своїм веселим характером, пластичністю та світлою усмішкою він зробив шедеврами на всі часи фільми “Високий блондин у чорному черевику“, “Іграшка“, “Татусі“, “Втікачі“.

У його долі було чимало гірких сторінок, які П’єру вдалося переписати силою волі та гумору. Караван історій” розповідає про воєнне дитинство, успіхи і невдачі, коханих жінок і вічні курйози в житті знаменитого комедіанта.


«Гей, Дефе! Та й зачіска у тебе! Волосок до волоска, ніби корова облизала! А цей бант на шиї, мов королівське жабо. Схоже, мамин синочок знову задирає ніс? Хочеш, зіграємо у петанк на щелбани? Хоча навіщо витрачати час? Гравець із тебе все одно ніякий. Давай я тобі просто десяток щелбанів відважу, і живи спокійно! — Паскаль, син м’ясника, червонощокий здоровань на голову вище за П’єра і товщі його вдвічі, погрозливо підняв товсту, як стегенце, руку.

Паскаль був на диво тупий і агресивний, задирався до всіх, хто молодший чи менший на зріст, і битися з ним було зовсім безглуздо: задавить вагою. Тікати теж нема куди: ворог загнав П’єра в куток шкільного двору, де сходилися старі кам’яні стіни, повиті плющем.

Інші хлопчаки ганяли м’яч по курному майданчику посеред двору і не звертали уваги на звичні сцени. У пансіоні для хлопчиків, де навчалися діти кваліфікованих майстрових та дрібних крамарів, ніжності між дітьми ніхто не передбачив. Але П’єр Дефе у свої десять років уже знав, як виходити з таких ситуацій.

– Послухай, Паскаль, яка муха тебе вкусила? Мсьє Маре видер тебе за двійки в щоденнику? Навіть гудзик на штанях ще розстебнутий!

Щоки Паскаля почервоніли ще дужче, він знову погрозливо замахнувся.

– Стривай, стривай, я не хотів сказати нічого поганого. Лише хотів порадити тобі, як зробити так, щоб тебе не карали за погані позначки. Я вже використав цей приймач, повір, він чудово діє! Ти просто знайди старий щоденник свого батька – думаю, він валяється десь на горищі, – і підсунь йому замість свого. Напевно, там двійка на двійці. І як тільки тато Маре почне витягувати ремінь зі штанів, ти просто покажи йому обкладинку. Нехай він переконається, що це його успіхи. О, повір мені, він буде здивований! – П’єр високо підняв брови, витріщив очі і заворушив вухами, зображуючи надзвичайне подив.

пьер ришар роли жены женщины дети

Хлопчики, які раніше спостерігали за гравцями у м’яч, уже дивилися лише на нього та почали реготати. Паскаль застиг на місці, намагаючись збагнути, як реагувати на жарт.

— Та кинь, Маре, залиш його. Хто ще нас насмішить? – Протягнув Анрі, високий стрункий красень, що подає надії легкоатлет, син гірського майстра на шахті. Хлопчаки його любили і слухалися беззаперечно.

– Дефе, розкажи нам щось смішне! Вчора ти чудово зображав мсьє Дюпре, як він підглядає за черницями… Все, все! Паскаль, вгамуйся.

П’єр відчув, як по спині втік струмок поту, але тепер уже не через страх, а від полегшення. Він вкотре зумів переломити ситуацію на свою користь за допомогою сміху. Цьому приймачеві навчив його дід по матері, італійський іммігрант, якому свого часу довелося дуже несолодко в чужій країні.

Дідусь прийшов у Францію пішки і тривалий час працював чорноробом на будівництві залізниці. Щоправда, на час народження П’єра дідусь вже розбагатів, але злиденну юність не забув і із задоволенням ділився з онуком життєвими премудростями. Зокрема, вчив, що якщо битися і перемогти неможливо, то краще за суперника розсмішити, адже сміх об’єднує. «Коли людина агресивна стосовно тебе, вона вибудовує непереборний бар’єр у спілкуванні. Пробити цю стіну неможливо. Протистояти можна лише гумором. Коли твій супротивник починає сміятися, він скидає броню, тоді з ним уже можна говорити», – пояснював дід.

пьер ришар роли жены женщины дети
У картині “Містер Штайн йде в онлайн”, 2017 р.

П’єру Дефе жарти давалися легко, він був уродженим коміком. Але ніхто, крім діда-італійця, його здатність не цінував. У будинку іншого діда, Леопольда Дефе, спадкоємця дворянського роду та власника сталеливарного підприємства, порядки були прийняті аристократичні. Щоправда, гості на домашніх суарі аплодували маленькому П’єру, коли він читав уривки із «Сірано де Бержерака», але валяти дурня не дозволялося.

До діда П’єр перебрався з матір’ю після того, як їх покинув батько. Моріс Дефе, власник текстильної фабрики у Валансьєні, витрачав надто багато грошей на скачки, казино та доступних жінок. Коли П’єру ледве виповнився рік, Моріс промотав все своє майно і пішов від дружини. Його батько, Дефе-старший, не міг дозволити невістці з онуком залишитися на вулиці і забрав їх до себе. Проте возитися з маленьким П’єром не став – збув його з рук, помістивши в пансіон, де навчалися діти звичайних робітників та бюргерів. Зранку у понеділок сімейний лімузин привозив П’єра до школи, а ввечері у п’ятницю забирав. Неважко здогадатися, що маминого синочка не злюбили в перший же день.

У школі панувала майже тюремна дисципліна, що цілком гармоніювала із суворістю воєнного часу. Під час уроків П’єр часто заглядався у вікно птахів, що ширяють у небі. Лише у мріях він був вільний. Вчителі лаяли хлопчика за неуважність, однокласники дражнили за те, що вічно все губить і втрачає. Тоді він хапав з підлоги яблуко, що впало, а з парти – яблуко сусіда і починав жонглювати, начебто ніяково, але при цьому все-таки більше нічого не падало. Для розтяпи П’єр напрочуд добре рухався, успадкувавши цю здатність від матері, яка до старості могла легко сідати на шпагат. І танцював він добре. Інша річ, що такі здібності краще тримати в секреті від хлопчиків.

пьер ришар роли жены женщины дети
У романтичній комедії «Близнюк», 1984 р.

Вихідні, хоч і виглядали спокусливо з погляду будь-якого однокласника П’єра (сніданки, обіди та вечері на сріблі і, звичайно, досхочу), йому самому не здавалися такими вже приємними. Більшу частину часу він проводив із книжкою у себе в кімнаті. Любив читати про пригоди, зокрема розповіді та повісті Джека Лондона. Снігові простори Аляски манили його, розбурхували уяву. Хлопчик, що зростав у досить нудному промисловому місті на північному заході Франції, поряд із бельгійським кордоном, чомусь любив безлюдні простори та холод. Йому здавалося, що в минулому житті він був індіанцем, полював на ведмедів та лосів. А може, був золотошукачем чи господарем Білого Ікла… І слухав, як дзвінкий гавкіт собак відбивається від скель багаторазовою луною.

Влітку й восени було веселіше: можна було втекти з іншим дідусем на рибалку чи ліс – ставити сильці на дрібних тварин. Сам П’єр, втім, не полював, йому просто подобалося бути поруч із дідом чи батьком, якщо вже випадало таке везіння. Німецька окупація П’єра не дуже торкнулася, він мало що розумів, що відбувається. Пам’ятав, що якось на початку війни німецькі мотоциклісти зупинилися біля узбіччя і один із водіїв, мабуть, зворушений цілком арійською зовнішністю білявого тендітного хлопчика, простяг йому плитку шоколаду. П’єр узяв подарунок, але, як тільки рев мотоцикла стих за поворотом, мати підбігла, відібрала в нього шоколад і в люті кинула на землю: «Не смій, отруєно!»

Іншим разом вони гостювали у сестри мадам Дефе в Парижі. П’єр із кузеном на балконі другого поверху грали в безглузду хлопчачу гру – спускали паличку на мотузці та водили нею над головами перехожих. Завдання – не зачепити нічию маківку, але, захопившись, вони збили кашкет з голови німецького офіцера. За кілька хвилин у двері зателефонували: це розлючений німець примчав з’ясовувати стосунки. Тітка щось розгублено бурмотіла тоном, що виправдовується. Коли ж двері зачинилися, у передпокої пролунав гуркіт. Хлопчаки, перелякані до смерті, зазирнули у прочинені двері. Тітонька лежала в непритомності.

Був і ще один момент, значення якого П’єр Дефе усвідомив лише через багато років. Його однокласник Леві став носити одяг із нашитою на грудях жовтою зіркою Давида. Іншим хлопчикам швидко набридло питати, навіщо йому така прикраса. А через якийсь час хлопчина просто перестав з’являтися на заняттях. Вчителі на всі розпитування відповідали, що родина Леві переїхала. Тільки через роки П’єр зрозумів, що трапилося з хлопчиком.

Коли Францію звільнили від окупації, усі зітхнули вільніше. І навіть у пансіоні стало якось веселіше. Але все одно П’єр мріяв про те, як позбудеться набридлих підручників, забуде про зубріння, махне в Париж вчитися… Все виразніше він розумів, що його єдиний справжній талант – вміння смішити людей – можна перетворити на професію.

Зрозуміло, дідусь про це й чути не хотів. Спадкоємець роду Дефе не може бути жалюгідним актрисою. Він неодмінно продовжить сімейну сталеливарну справу або набуде гідної професії – стане адвокатом, інженером або лікарем на крайній край. Але П’єр наполягав. Незважаючи на зовнішню крихкість, середній зріст і задумливо-тупуватий вираз обличчя, через що його часто дражнили Льонівцем, упертості Дефе-молодшому було не позичати.

Він часто переглядав стрічку «Нічні красуні» з молодим Жераром Філіпом, який був лише на дванадцять років старшого за нього самого. Актор грав шкільного вчителя співу, який перебивається на крихітну зарплату та живе у бідному кварталі провінційного містечка. Але в мріях та снах Клод – великий композитор чи блискучий офіцер, до ніг якого падають найкрасивіші жінки. Через війну сни цілком перемішуються з дійсністю, виробляючи повний хаос у житті героя. П’єру ця легка сюрреалістична комедія здавалася втіленням своєї мрії. Адже і він, як Клод, мріяв про славу і творчість, а ще, що кумедно, вічно клював носом на уроках.

пьер ришар роли жены женщины дети
Кадр із фільму «Він починає сердитися, або Гірчиця б’є в ніс», 1974 р.

Закінчивши школу, П’єр безповоротно утвердився у рішенні стати актором. І після грандіозного сімейного скандалу поїхав до Парижа вступати на драматичні курси. Єдиною людиною, яка підтримала його вибір, була мати. Щоб заспокоїти решту членів сім’ї, П’єр пішов до університету вивчати фізіотерапію – «реальну професію». А вечорами займався на знаменитих акторських курсах Шарля Дюллена. Прізвище юнак змінив – замість Дефе взяв друге ім’я, благо в нього їх унаслідок аристократичного походження цілих чотири. Так П’єр Дефе став П’єром Рішаром.

Стажувався молодий актор у театрі Жана Вілара, одного із найбільших режисерів Франції. Учні там брали участь у масовках, і Рішар зображував то ченця, чи то солдата. Ролі були, звичайно, без слів, але П’єр, як і його ровесники, був божевільний вже від одного факту, що виходить на одну сцену з Жераром Філіпом і Жоржем Бернаносом. Але мрійливість і неуважність його підвели.

– Гей, ідіот, вставай негайно! – почув він голосний шепіт і остаточно прокинувся від хворобливого поштовху в плече.

Пляскаючи очима, озирнувся. Він лежав на сцені, біля ліжка, на якому в позі мадам Рекам’є застигла велика Марія Казарес у ролі леді Макбет. Сцена була залита світлом прожекторів, а у темній залі лунали смішки невидимих ​​глядачів. Ледве впоравшись з панікою, П’єр перекинувся на живіт і рачки поповз уздовж ліжка за лаштунки. Там його вже зустрічав помічник режисера, який буквально за комір потягнув невдалого актора коридором до гримерки, розлючено рокочучи:

– Господи, ну що за кретин! Як ти опинився на сцені?

– Пробачте, мсьє! Я не винен! Коли закінчився бій у минулій картині, я помер… Мій солдат помер, – заблищав П’єр. – Я деякий час лежав мертвим, а потім, мабуть, заснув. І поки міняли декорації, мене, напевно, ніхто не помітив… Я завжди сплю, коли не треба, – визнав він, чим остаточно зіпсував справу, і її вигнали того ж дня.

пьер ришар роли жены женщины дети
У фільмі «Високий блондин у чорному черевику», 1972 р.

Крім театру, П’єр підробляв на підмостках кабаре та кафе-шантанів, переважно на Лівому березі, у богемному Латинському кварталі. Співав, розігрував смішні сценки, трохи танцював – словом, був невдалим, нікому не відомим коміком, що, мабуть, ще сумніше, ніж бути нікому не відомим драматичним артистом. Однак у Парижі 50-х життя зовсім не здавалося нудним: молоді актори влаштовували пиятики з дешевим вином, заводили легкі романи, сперечалися про Сартра і Достоєвського.

У двадцять шість років П’єр одружився зі своєю подружкою, балериною Даніель Мінаццолі, типовою парижанкою з пікантним живим обличчям, з якою почав зустрічатися ще на акторських курсах.

пьер ришар роли жены женщины дети
З першою дружиною Даніель

Тепер П’єр був годувальником своєї маленької сім’ї і міг розраховувати на випадкові заробітки. Втративши роботу в театрі, Рішар пройшов прослуховування в трупу Моріса Бежара — саме в цей час шукали акторів, які вміють танцювати. Хоча П’єр ніколи не вчився рухатися, розтяжка в нього була чудова. На перегляді він витворював неймовірні па, і великий Бежар схвально кивнув.

Щасливий, актор помчав додому, а там на нього чекала телеграма з повідомленням, що його, як і його друга Віктора Лану, разом з яким вони розігрували гуморески, беруть у програму Жоржа Брассенса, знаменитого шансоньє, який виступав у найкращих мюзик-холах. «Так я став актором, хоч міг бути танцівником. Іноді я про це шкодую», – зізнався Рішар через багато років. Жартував, звісно.

Якось П’єра побачив на сцені режисер Ів Робер. Сором’язливий і анекдотично розсіяний балбес з блакитними очима і кумедними кучерями так йому сподобався, що Робер дописав роль у своєму новому фільмі спеціально для Рішара. Картина називалася “Блаженний Олександр”.

пьер ришар роли жены женщины дети
З першою дружиною, Даніель, та сином Олів’є

Режисер заявив без церемоній: «Актор із тебе не дуже. Ти взагалі не актор, ти – персонаж. У кіно тобі нічого робити, тобі ролей не пишуть. Але ти можеш створити власного героя! П’єр так і вчинив і під керівництвом Іва Робера став автором свого першого сценарію, що отримав назву «Розсіяний», сам поставив фільм і сам у ньому зіграв.

Але лише в новій картині Робера – комедії про тупість спецслужб і чудасії долі – з’явився по-справжньому переконливий персонаж, цілком закінчений йолоп, який не в змозі навіть одягнути черевики одного кольору, але при цьому такий милий, що жодна красуня не може опиратися його чарівності. «Високий блондин у чорному черевику» приніс його авторам «Срібного ведмедя» на Берлінському кінофестивалі та став візитною карткою П’єра Рішара.

пьер ришар роли жены женщины дети
Пьер Ришар и Мирей Дарк на съемках фильма «Возвращение высокого блондина», 1974 г.

Появі цього персонажа на екранах були раді всі: і сам актор, який нарешті розпочав серйозну кар’єру – це у тридцять вісім років! – і регочучі глядачі, і рідні П’єра (по-перше, він показав, що чогось вартий і не дарма відмовився від кар’єри фізіотерапевта), і Даніель – тому що в будинку завелися гроші… До того ж чоловік почав знімати її у власних фільмах , Нехай і в епізодичних ролях. Не раділи тільки їхні сини, Крістоф та Олів’є.

Хлопчикам зовсім не хотілося, щоб з їхнього батька сміялися мільйони. Однокласники питали семирічного Крістоф: «Твій батько що, повний ідіот?» Що ж, діти часто плутають коміка із кретином. Колись і сам П’єр дивувався з приводу Чарлі Чапліна: ну як можна бути таким дурником? Тому на запитання батьків щодо чергової комедії за участю Рішара: Вам подобається? – хлопчики похмуро бурчали: «Так». Насправді вони мріяли, щоб їхній блакитноокий кучерявий батько став мускулистим і шляхетним, як агент 007. І, можливо, саме тому акторська кар’єра ніколи їх не спокушала. Зате обидва захоплювалися джазом та із задоволенням навчалися музиці.

пьер ришар роли жены женщины дети
П’єр Рішар із сином Олів’є

Після першого фільму про високого блондина вийшов другий – «Повернення високого блондина», який теж став хітом прокату. А ще за два роки П’єр Рішар знявся в комедії «Іграшка», чим остаточно закріпив за собою славу найкращого французького коміка покоління сорокарічних.

Сюжет Ів Робер узяв майже з життя: одного разу він бачив, як багаті батьки, стоячи біля вітрини, пропонували синові вибрати іграшку, а той зажадав… продавця, який саме змінював експозицію. Отримавши відмову, хлопчик закотив істерику. Режисерові залишилося лише трохи згустити фарби, і так на світ з’явився журналіст-невдаха, якого засудили бути живою іграшкою для розпещеного (насправді страждає від самоти) сина видавця. Для П’єра це був символічний персонаж.

пьер ришар роли жены женщины дети
Кадр із фільму «Іграшка», 1976 р.

«Ми всі чиїсь іграшки. Причому не завжди це вина вищих. Як казав у фільмі видавець-садист своєму надто виконавчому підлеглому: «То хто ж із нас гірший, хто з нас чудовисько – я, який наказав вам роздягнутися на публіці, чи ви, готовий оголити свій зад заради кар’єри?» І все життя я стою перед цим вибором: чи готовий спустити штани? – зізнавався Рішар журналістам. – Зараз, звісно, ​​я можу сам керувати своєю кар’єрою. Але на початку акторського життя мені часом доводилося робити важкий вибір. Я не хотів втрачати свою індивідуальність, бути як усі». «Що ж, мсьє Рішар, очевидно, ваш вибір виявився правильним», – посміхалися репортери.

Можливо, у самого П’єра зйомки у фільмі «Іграшка» викликали й складніші почуття. На той час його перший шлюб розпався, хлопчики жили з матір’ю. Втім, як у будь-якій цивілізованій родині, Олів’є та Крістоф проводили достатньо часу з батьком. Їм це подобалося, що П’єр після розлучення оселився… на баржі, хоча й у самому центрі Парижа.

– П’єр! Подивися, знову пливуть туристи! – привітав свого зіркового сусіда ексцентричний фабрикант, який теж використовував баржу як літній будинок.

Коли туристичний катер наблизився, пасажири загаманіли і замахали руками – мабуть, гід сказав їм, що на тій баржі живе знаменитий комік. Рішар із задоволенням зробив свій улюблений фокус – повернувся до туристів спиною і поплескав себе по відстовбурченому заду. Туристи вибухнули сміхом та обуреними репліками: Рішар ще раз підтвердив свою репутацію екстравагантного чудика. Парижани давно знали, що він заношує одяг до дірок, любить кататися на мотоциклі та взагалі трохи хіпі.

пьер ришар роли жены женщины дети

Власне, він був відомий і іншими дивацтвами, які якнайкраще вписувалися в образ. Навіть у реальному житті він примудрявся потрапляти в безглузді історії, зовсім як його герой. Всі газети написали про те, як одного разу в холі берлінського готелю Рішар зустрів чоловіка, який гуляв у плавках. «Ага, – подумав актор. – Значить, тут десь біля басейну». Він швидко підвівся в номер, надів плавки, знову спустився в лобі… І був одразу зупинений поліцією. Виявилося, що правоохоронці саме полювали за збоченцем, який розгулював в одних трусах. Ситуація, звісно, ​​швидко роз’яснилася, але осад залишився.

На власній баржі актор міг насолоджуватися близькістю до води без непотрібного галасу та небажаних пригод. «Це допомагає мені почуватися весь час на плаву», – жартував він у розмовах із друзями.

Його кораблик мав всі необхідні зручності: електрику, газ, водопровід – все як годиться. При цьому їх можна від’єднати, якщо знадобиться сплавати кудись неподалік, наприклад, вісімсот метрів до Нотр-Дама і назад. Внизу – два великі салони, нагорі – його власна невелика, але зручна холостяцька спальня. П’єр писав тут сценарії та мемуари, приймав у гостях друзів, слухав, як грають хлопчики: Олів’єр – на саксофоні, Крістоф – на контрабасі. Навіть іноді їм підспівував, хоч сини тут же махали руками: мовляв, тату, замовкни! Але платівку пісень у власному виконанні Рішар все ж таки випустив.

пьер ришар роли жены женщины дети
Олів’є Дефе, син П’єра Рішара

На своїй баржі П’єр насолоджувався можливістю ходити босоніж палубою і пити каву, дивлячись на Ейфелеву вежу, вдихаючи маслянистий запах Сени. Навіть рибу ловити можна, її тут досить багато, хоча, звичайно, їсти її не рекомендується категорично, та й купатися в річці вже півстоліття заборонено, оскільки вода надто забруднена. Але це не біда: ставши міжнародною зіркою, Рішар міг дозволити собі їздити на рибалку хоч на Піренеї, хоч Канаду, хоч Африку.

Вісімдесяті стали його зірковим, ударним десятиліттям завдяки співпраці з Жераром Депардьє. Вперше вони знялися разом у 1981 році у «Невезучих». Депардьє на чотирнадцять років молодший за Рішара і завжди виступав у амплуа романтичних героїв чи, швидше, мачо – якраз у таких ролях, про які мріяли сини Рішара для свого «невдахого» папочки.

Тандем потужного, впевненого в собі мовчазного красеня та кволого, захопленого, балакучого чудика на контрасті вийшов неймовірно вдалим. Критики писали, що з часів дуету Бурвіля де Фюнеса у Франції не було нічого подібного.

Продовження співпраці – «Папаші» та «Втікачи» – виявилося навіть кумедніше завдяки соціальному трагікомічному підтексту. Зоряні актори стали не лише партнерами, а й близькими друзями поза екраном. Жерар Депардьє охоче звеличував талант Рішара в інтерв’ю, назвавши його трагіком за маскою коміка.

пьер ришар роли жены женщины дети
З Жераром Депардьє у комедійному фільмі «Татусі», 1983 р.

Рішар, своєю чергою, визнавав, що з-поміж них миттєво виникло те, що у кіно називається «хімією»: такі різні, вони чудово доповнили одне одного. Обидва – любителі жінок, гульб та швидкості, вони не раз влаштовували пригоди собі та оточуючим. Наприклад, якось у Куршевелі вибили двері нічного клубу, увірвавшись туди на снігоході.

Окрім іншого, їх об’єднала пристрасть до вина. Сам Рішар скуштував напій ще у трирічному віці, у дідовому будинку. У нього навіть збереглася стара кіноплівка, записана матір’ю, де маленький П’єр після вечері допиває з келихів краплі, залишені дорослими. Він завжди чудово розбирався у вині, навіть коли доводилося пити найдешевше.

Наприкінці вісімдесятих, крім власної кіностудії «Фіделін фільм» і великого пакету акцій фамільного текстильного підприємства, що знаходився на межі руйнування (це була покупка не стільки в бізнес-інтересах, скільки заради сім’ї), Рішар придбав і двадцять гектарів виноградників на півдні Франції. регіоні Лангедок-Руссильон. Сталося це, як багато в його житті, спонтанно.

пьер ришар роли жены женщины дети
Після операції під загальним наркозом волосся П’єра Рішара чомусь розпрямилося. 2003 р.

Навесні 1986 року П’єр катався на мотоциклі околицями містечка Грюїсан. Лангедок – найстаріша виноробна провінція Франції, тому навколо простягалися суцільні виноградники, але крім того, тут надміру була і улюблена Рішаром вода: веселі річки, що народжуються десь на вершинах Піренеїв, і спокійні озера, і море зовсім поряд. Навіть давньоримські акведуки збереглися у багатьох місцях.

Актор застиг: біля дороги красувалося оголошення про продаж ділянки зі старим виноградником. Рішар не збирався купувати тут землю і про це ніколи не думав. Але встояти перед краєвидом просто не міг.

Перш ніж зробити угоду, він, звичайно, поговорив і з бізнес-консультантами, і з фахівцями-енологами, щоб дізнатися про виноробство в цьому регіоні. Адже якщо купувати виноградник, то робити власне вино! Сестра, яка веде всі справи П’єра в кіно, почувши про покупку виноградника, мало не впала зі стільця. Але Рішар пообіцяв, що привабить найкращих консультантів. І Депардьє із задоволенням брав участь у цих розмовах, а через три роки і сам придбав свою першу плантацію. У результаті Рішар все-таки купив цю ділянку в Лангедоку і назвав свій маєток «Шато Бель Евек».

Перші роки були часом відкриттів. Дегустуючи разом з енологом вино свого першого врожаю, актор не переставав дивуватися: те, що йому здавалося відмінним, фахівець і в гріш не ставив, і навпаки. Крім того, довелося викорчувати більшу частину лоз та посадити нові. Тож урожаю довелося чекати чотири роки. «Виноград навчив мене терпіння, – розповідав актор. – Я зрозумів, що не все можна контролювати. Наприклад, мінливий клімат: його доводиться приймати та підлаштовуватися під нього».

З того часу він сильно просунувся у виноробстві. П’єр щорічно проводить у своєму маєтку два місяці взимку, щоб скласти нові купажі. Його вино – біле, червоне та рожеве – не раз входило до списку найкращих вин Франції. Влітку, у липні-серпні, Рішар відпочиває у маєтку і кілька разів на тиждень особисто виходить до гостей, щоб поставити автограф на пляшках, куплених у його винному льоху.

пьер ришар роли жены женщины дети
2010 р.

– Найважливіше у виноробстві, як і в кіно, – бути щирим, – каже він гостям. – Мені не хотілося б, щоб хтось, спробувавши моє вино, сказав: «Знаєте, пане Рішар, займайтеся краще за кіно».

Цей підхід, як і в кіно, забезпечив актору успіх. Щорічно він постачає близько сімдесяти тисяч пляшок вина до французьких та бельгійських ресторанів, а крім того, здійснює тури, пропагуючи свій продукт, зокрема в Україні. Наприклад, у травні 2017 року побував у Києві, і вже не вперше.

З країнами колишнього СРСР у Рішара взагалі особливі стосунки. Починаючи з 90-х він регулярно їздив до Росії, де його палко люблять, де йому дарують в’язані шкарпетки та светри, пригощають горілкою. Там із Рішаром постійно траплялися анекдотичні історії. Якось під час гастролей у центральній Росії його виставу затримали на дві години, бо, як з’ясував уражений Рішар, місцева мафія вимагає чи не всю виручку від продажу квитків. У результаті дирекція та рекетири якось домовилися, а після вистави Рішара запросили на вечерю ті самі мафіозі. “Для нас велика честь випити з самим П’єром Рішаром”, – говорили бандити, піднімаючи чарки з горілкою. П’єр жартував вголос, а про себе міркував про те, як все це поєднується з Тургенєвим, Чеховим, Булгаковим – обожнюваним ним російськими письменниками. І вкотре думав про долю коміка: блазні завжди смішили королів, при цьому їм дозволено було вголос вимовляти такі речі, за які вельможі відрубали б голову.

У всякому разі, у себе вдома, у Франції, Рішар давно набув слави нонконформіста. Цілком можливо, що ця його особливість – вміння жити власним життям, вибирати власні дороги – завжди приваблювала до нього красивих жінок.

Після розлучення П’єр рідко бував один. Довгий час компанію йому складала актриса Мюріель Дюбрюль, потім – актриса-початківець марокканського походження Айша (яка, між іншим, на тридцять чотири роки молодша за Рішара).

пьер ришар роли жены женщины дети
З актрисою Мюріель Дюбрюль, яку багато хто називав другою дружиною П’єра Рішара, 1989 р.

Але всі тимчасові захоплення закінчилися, коли П’єр зустрів свою сучасну супутницю, бразильську модель Сейлу Ласерду. Сталося це на вечірці у будинку давнього друга П’єра – актриси Мірей Дарк, з якою вони разом грали у «Високому блондині».

Рішар закохався у бразилійку з першого погляду. Висока, яскрава, з обличчям трагічної актриси і при цьому не лише красуня, а й інтелектуалка (як пізніше дізнався Рішар, перш ніж стати манекенницею міжнародного класу, Сейла навчалася у Сан-Паулу на факультеті журналістики).

Він побачив її в юрбі гостей і зрозумів, що зник. Посилювало ситуацію те, що Сейла не говорила французькою. Щоправда, вона швидко пояснювалася англійською, як і належить успішної моделі. А ось сам П’єр, як і більшість французів, не шанував чужі мови. Так що довелося розважати нову знайому ламаною англійською. «Дуже приємно, містер Рішар, – люб’язно промовила Сейла, простягаючи руку. – То ви актор? Перепрошую, але я зовсім не розуміюся на французькому кіно…»

Рішар галантно поцілував руку і пожартував:

– О, це, можливо, і на краще: у своїх фільмах я постійно падаю зі сходів або зіштовхуюся зі скляними дверима… Отже, перш ніж дивитися їх, ви повинні переконатися, що я здатний зробити хоча б крок, не провалившись у підвал !

Сейла розсміялася і з того часу вже двадцять зайвих років радіє жартам Рішара. Заради неї П’єр купив будинок у центрі Парижа. Ну не може модель жити на баржі, де дуже низькі стелі! У Сейли з П’єром немає своїх дітей, але сини Рішара і шестеро його онуків стали її сім’єю. Вона їх обожнює, і це взаємно.

пьер ришар роли жены женщины дети
П’єр Рішар із сином Олів’є та шістьма онуками, 2010 р.

«Моя бразилійка спочатку вразила моє серце, потім полонила душу, а вже потім підкорила мій розум, – розповідав П’єр. – Це людина, яка гостро переживає за мене. Напевно цим вона захопила мене абсолютно. Так, чоловіки хочуть завойовувати жінок, але їм, навіть якщо вони цього не зізнаються, важливо, щоб і їхні жінки боролися за них. Чи не з самим чоловіком, а за нього. Коли Сейлі здається, що я потребую її захисту, вона подібна до урагану. У своїх уподобаннях вона постійна».

Сам П’єр став досить постійним у своїх уподобаннях. І навіть легковажні кучері перестали бути його фірмовим знаком: після операції під загальним наркозом, яку він переніс кілька років тому, волосся чомусь розпрямилося. Але, мабуть, це і на краще: П’єр, як виявилося, належить до того щасливого типу чоловіків, які в старості виглядають набагато благороднішими і привабливішими, ніж у юності. Подібно до доброго вина зі своїх виноградників, Рішар не старіє, а дозріває.

пьер ришар роли жены женщины дети
З дружиною Сейлою, 2010 р.

Він, як і раніше, грає в театрі, об’їхав пів-Європи зі своєю виставою «П’єру Рішару. До запитання», у якому бере участь і син Крістоф. Знімається в обраних фільмах – наприкінці серпня виходить на екрани ексцентрична комедія «Містер Штайн іде в онлайн», а у вересні – «Босиком Парижем», яка в нашому прокаті називатиметься «Чудеса в Парижі».

«Чи я думаю про смерть? Ні, – усміхається Рішар своєю дитячою, наївною, світлою та водночас мудрою усмішкою. – Насамперед треба подорослішати. А я намагаюсь залишатися юним. Для цього потрібно вміти дивуватися та захоплюватися дрібницями життя. Як тільки перестаєш дивитися на світ очима, сповненими цікавості, ти готовий його покинути. Я не готовий!”


Підготовано за матеріалами журналу “Караван історій”

Фото: Getty Images, East News

Дивіться також:

Тому Хэнксу – 66 лет: история самого честного человека и верного мужа в Голливуде

Барбаре Брыльской – 81 год: лучшие фото культовой актрисы тогда и сейчас

Ванессі Параді – 50 років. Історія її кохання з Джонні Деппом