В Національному заповіднику “Софія Київська” пройшов показ колекції STRIY. Його дизайнерка – Анна Заклецька, дослідниця української культури та традицій у дохристиянському прочитанні, теле- та радіоведуча і вокалістка фольк-дуету VRODA.
Першими унікальні строї побачили Митець Лесь Подерв’янський, акторка і волонтерка Алла Мартинюк, поетка Тетяна Власова, режисер Семен Горов, шоумен Павло Шилько, «Міс Україна 1995» і громадська діячка Влада Литовченко, бандурист Ярослав Джусь та інші.
STRIY – це перша дизайнерська лінія теплого щоденного етнічного одягу, в яку увійшли 13 образів. В’язані максісукні, штанні костюми та спідниці. Одяг виготовлено з мериносової вовняної пряжі й прикрашено в‘язаними нагрудними прикрасами-кризами та автентичними візерунками. Вони є точними копіями орнаментованої вишивки з власної колекції вишиванок Анни, що налічує 20 одиниць. Серед них вишиванки віком понад 100 років. Основні кольори колекції – білий, червоний та чорний.
Колекція STRIY створена на основі знань, отриманих з розповідей бабусі Анни. Пані Ганя народилася в 1922 році і більшість життя прожила на Хмельниччині та Рівненщині. Вона розповідала онуці про ткацтво, знахарство, філософію життя, Бога, мову, обряди, закони буття, джерело щастя та сенси, заради яких ми втілилися. Чимало знань здобула Заклецька від людей, з якими спілкувалась впродовж 30 років у власних фольклорних експедиціях Україною та світом.
“Своя сорочка ближча до тіла: наші рідні звуки та візерунки резонують з частотою кожного з нас – тим самим роблячи нас цілісними, міцними, захищеними. Щоб це відчути та вміти цим користуватись, важливо пізнавати себе та жити усвідомлено”, – пояснює Анна Заклецька.
Більшість одиниць колекції є двосторонніми або можуть носитись у 2-5 варіантах. Таким чином, маючи три одиниці, можна отримати 5 різних образів: від повсякденного до вечірнього. Виробником колекції є Київська фабрика JENADIN.
Колекція супроводжується виданням книжки-лукбуку з тлумаченнями #відбабусі про значення візерунків, цифр, кольорів, та пояснює сутність обрядового кола українців ще дохристиянського впливу.
Показ пройшов у театралізованому форматі за мотивами українського дохристиянського міфу про створення світу. Дійство, режисером якого, до речі, також стала Анна Заклецька, розповіло, як із всевидячого ока, чорної діри-Нави, з’являється проявлений світ – червона Ява, і вселенське світло – біла Права. В якості моделей на подіум вийшли артисти з родинного вокально-хореографічного ансамблю «Зернятко» під керівництвом мами Анни – Раїси Заклецької.
Спеціальною гостею показу стала Надія Васіна – колишня учасниця національної збірної з художньої гімнастики, найгнучкіша дівчина України. На подіум також вийшла співачка Ейра. Музичний супровід показу створено спільно з Олександром Жижченком за участі бандуриста гурту ONUKA Євгена Йовенка та віртуоза, музиканта НАОНІ, продюсера Олеся Журавчака (сопілка).
Фото: надані PR Batteries agency
Дивіться також:
Без шароварщини: як вписати традиційний український одяг у сучасний гардероб (ФОТО)
П’ять модних способів носити хустку в сезоні осінь-зима 2022-2023: показує Марія Яремчук (ФОТО)