Сергія Лозницю виключено зі складу Української кіноакадемії: причини скандалу

Увечері 18 березня 2022 року Українська кіноакадемія – об’єднання експертів та професіоналів у галузі кіно і кіновиробництва – оголосила про виключення зі своїх лав режисера Сергія Лозниці. Титулований режисер, чиї фільми брали участь у міжнародних кінофестивалях, автор відомих картин “Майдан” та “Донбас“, відзначався неоднозначними заявами про Україну. Проте останньою краплею стало не це.

“Режисер Сергій Лозниця неодноразово підкреслював, що вважає себе космополітом, “людиною світу”. Проте зараз, коли Україна з усіх сил боронить свою незалежність, ключовим поняттям у риториці кожного українця повинна бути його національна ідентичність. І тут не може бути жодних компромісів чи напівтонів”, – йдеться у заяві Української кіноакадемії.

“Окрім того, нещодавно фільми Сергія Лозниці були включені до програми кінофестивалю російського кіно у французькому місті Нант під назвою “Від Львова до Уралу”. У час кривавої повномасштабної війни, яку розв’язала Росія, це абсолютно неприпустимо.

Українська кіноакадемія вже закликала світову кіноспільноту до бойкоту російського кінематографа. Ми постійно закликаємо увесь світ розмежовувати українську та російську культури та не ототожнювати їх. Для нас важливо, щоб усі члени Української кіноакадемії розділяли цю позицію і називали речі своїми іменами, проявляючи у своїх переконаннях чіткість і твердість”.

Режисер Сергій Лозниця

Питання давно назрівало у середовищі митців. Режисерка Ірина Цілик написала на своїй сторінці у “Фейсбуці“: “Мабуть, останньою краплею особисто для мене став той факт, що саме фільми Лозниці представлені в цьому французькому фестивалі з дикою назвою “Від Львова до Уралу“. Чи Лозниця знає про цей факт? Буває так, що ми не в курсі того, де і як беруть участь наші стрічки. Так чи так, це не єдине незручне питання до Сергія.

Особисто з мого боку був довгий шлях певних сумнівів. Фільм “Донбас“, що я дивилася кілька років тому на ОМКФ, мені видається талановитим, і я не помітила в ньому очевидних наративів про “громадянську війну в Україні” (хоча варто передивитися свіжими очима). Але починаючи з “Бабиного Яру” все занадто явно несеться в хибному напрямку. Риторика Лозниці та його особисті імперські погляди сильно суперечать образу того режисера, який мав би представляти нас на світовій арені нині”.

Режисер Михайло Іллєнко тєї ж думки: “Члени Української кіноакадемії знають моє ставлення до питань лагідного, непомітного проникнення російської культури і російської мови в український культурний простір. У випадку з Лозницею йдеться про агресивне проникнення”.

Письменниця Оксана Забужко

А письмнниця Оксана Забужко наголосила на небезпеці наративу примирення і спільної трагедії двох народів, який росіяни активно просувають на Заході. “Це й є зараз головне вістря інформвійни проти нас, яку розгортає чекістанська еліта, котра вже звикла бути “світовою” і котрій зовсім не всміхається йти на дно вкупі з кооперативом “Озеро”: “трагедія двох народів” (sic!!!), “братовбивча війна”, One Man’s War, і лавина (буквально!) форумів-конференцій-круглих столів (особливо з Німеччини й Франції лютий вал цих запрошень!), де українські культ. діячі та інтелектуали мають, за задумом оргів, обійнятися з російськими, як на тому муралі. Тож наразі прошу: бачите щось подібне – негайно СКАРЖТЕСЯ!”

Фото: Getty Images

Дивіться також:

Стівен Спілберг пожертвував 1 мільйон доларів на допомогу Україні

Оксана Баюл звернулася до Путіна: «Від імені мого народу — ми тебе не боїмося»