Український фільм «Залізні метелики» покажуть на головному кінофестивалі США «Санденс»

На головному кінофестивалі США «Санденс» у січні 2023 року відбудеться премʼєра українського фільму «Залізні метелики» Романа Любого. Його покажуть у конкурсній секції World Cinema Documentary Competition.

«Залізні метелики» досліджує обставини збиття літака MH17, риторику російських пропагандистів та реакцію світової спільноти на цей злочин. Над фільмом працювали кінооб’єднання «Вавилонʼ13» у копродукції з TRIMAFILM (Німеччина) та RBB/ARTE (Німеччина).

17 липня 2014 року російські військові, керуючи зенітним ракетним комплексом «Бук», у небі над українським Донбасом збили малайзійський Boeing рейсу MH17, який прямував з Амстердама до Куала-Лумпура. Всі 283 пасажира та 15 членів екіпажу загинули. Слідство у цій справі тривало 8 років, і 17 листопада 2022 року суд в Гаазі офіційно ухвалив, що MH17 був збитий із ЗРК «Бук» з території окупованого Первомайського російськими військовими. Того ж дня громадян росії Ігоря Гіркіна, Сергія Дубінського та громадянина України (колаборанта) Леоніда Харченка визнали винними та засудили їх до довічного ув’язнення і виплати компенсацій родинам загиблих.

українське кіно катастрофа MH17 на донбасі фестиваль сандес залізні метелики

українське кіно катастрофа MH17 на донбасі фестиваль сандес залізні метелики

«Цей фільм присвячений пасажирам і екіпажу рейсу MH17 та всім жертвам російської агресії проти України. Це наша реакція на непокаране вбивство 298 громадян різних країн і континентів, яке було скоєне у нас вдома, і ми не могли не висловитись. Це наша відповідь вбивцям і брехунам від нас як від громадян України і як громадян світу», — пояснює свою мотивацію режисер «Залізних метеликів» Роман Любий.

українське кіно катастрофа MH17 на донбасі фестиваль сандес залізні метелики

За його словами, два коротких метри з матеріалів кримінальних проваджень про воєнні злочини привели до роботи над цим кіно. «Спершу я думав, що “Залізні метелики” теж буде чистим доком. Та потім поступово у сценарії почало зʼявлятися художнє оформлення, яке стало майже рівноцінним компонентом. В історії про MH17 часто бракує слів, щоб описати почуття, але зробити це мені допомогла техніка фізичного театру, коли я можу висловитися завдяки рухам акторів».

українське кіно катастрофа MH17 на донбасі фестиваль сандес залізні метелики

“Я сподіваюся, що після перегляду фільму глядачі зрозуміють, як химерно побудована та працює російська пропаганда, а наш фільм стане потужним елементом культурної дипломатії», — зауважив продюсер стрічки Андрій Котляр.

«У світі, в якому насильство може прикриватися лише брехнею, а брехня — приховуватися лише насильством, “Залізні метелики” показує правду про те, що відбулося з MH17, і також те, що було поставлено на кін через відсутність відповіді на це. Режисер Роман Любий використовує безліч візуальних матеріалів та особистих свідчень, щоб створити це художнє, але все ще обґрунтоване дослідження переломного моменту в сучасній світовій історії. Цей випадок масового вбивства не лише зруйнував життя людей та майбутнє, яке вони могли побудувати, — але й містив паростки майбутнього, в якому ми тепер живемо», — відгукується про фільм команда Sundance Film Festival.

українське кіно катастрофа MH17 на донбасі фестиваль сандес залізні метелики

В український прокат фільм “Залізні метелики” вийде у липні 2023 року.

Фото: надані Артхаус Трафік

Дивіться також:

Фільм Валентина Васяновича «Рівень чорного» вийшов на iTunes і Google Play

Любомир Левицький знімає документальний фільм про військову рятувальну операцію дронами (ФОТО)

Реконструкція героїзму простих українців: вийшов трейлер фільму «Область Героїв» (ВІДЕО)