“Викрадене мистецтво”: колекція хусток із роботами Куїнджі, Райко та мозаїкою з Михайлівського собору (ФОТО)

Український бренд OLIZ та фандрейзингова платформа UNITED24 запустили благодійну колекцію хусток з роботою маріупольського художника Архипа Куїнджі, мозаїкою з Михайлівського собору в Києві та розписом будинку Поліни Райко з Херсонщини, що постраждав внаслідок підтоплення після підриву росіянами Каховської ГЕС.

Мистецькі твори, які росія викрала або знищила, є частиною видатного спадку української культури. Кожна хустка у колекції — помічник у культурній дипломатії, можливість розказати світові правду про втрачені українські скарби.

Лише за перші місяці повномасштабного вторгнення у 2022 році росіяни вивезли колекції з 40 українських музеїв. Втім, ця ганебна практика має глибоке коріння, адже росія викрадає та привласнює українські твори мистецтва протягом сотень років. Проєкт OLIZ та UNITED24 розповідає історію трьох таких робіт, що були створені в різні історичні періоди, але мають спільну долю.

Мозаїка «Святий великомученик Димитрій Солунський»

мистецтво росія вкрала в Україні благодійність колекція хустки
Хустка з мозаїкою «Святий великомученик Димитрій Солунський», XII ст., Михайлівський собор

На цій хустці — унікальна мозаїка. Невідомий майстер створив її на початку XII ст. для Свято-Михайлівського Золотоверхого монастиря у самому серці Києва. Вона прикрашала храм майже тисячу років і пережила монголо-татарську навалу, землетруси й пожежі.

У 1937 році радянська влада знищила собор: його підірвали на очах у всього міста. Мозаїку демонтували та вивезли до Москви у 1938 році. Сьогодні вона перебуває у головному музеї росії — Третьяковській галереї.

Архип Куїнджі. «Червоний захід»

мистецтво росія вкрала в Україні благодійність колекція хустки
Хустка з картиною Архипа Куїнджі «Червоний захід»

На хустці зображена знаменита робота Архипа Куїнджі «Червоний захід», над якою художник працював у 1905 – 1908 роках. Куїнджі народився у Маріуполі та походив з давнього роду греків, які мешкали у Причорномор’ї ще з античних часів. Найвідоміші його роботи зображають українські пейзажі. Полотно, на якому червоніє захід сонця над рікою Дніпро, вважають одним з останніх шедеврів художника.

Оригінал цієї картини знаходиться в знаменитому нью-йоркському Музеї мистецтва Метрополітен, а от її ескіз зберігався в Маріупольському художньому музеї ім. Куїнджі. Навесні 2022 року внаслідок російського авіаудару музей був зруйнований, а понад 2000 робіт із нього викрадені. Серед них і безцінний ескіз. Його доля наразі невідома.

Розпис будинку-музею Поліни Райко

мистецтво росія вкрала в Україні благодійність колекція хустки
Хустка з фрагментом розпису будинку Поліни Райко в Олешках

На хустці відтворено фрагмент розпису будинку української художниці Поліни Райко в Олешках на Херсонщині.

Райко — унікальна мисткиня, представниця наївного мистецтва, яка, не маючи художньої освіти, за шість років перетворила свій будинок на справжній витвір мистецтва. Тут на стінах ожили її сни — дивовижні тварини та казкові рослини. Після смерті художниці її будинок перетворили на музей.

6 червня 2023 року росіяни підірвали Каховську ГЕС — і велика вода підтопила будинок. Більшість розписів втрачена назавжди. Сьогодні Олешки перебувають під російською окупацією.

мистецтво росія вкрала в Україні благодійність колекція хустки
Робота Віри Семенюк

«Коли п’ять років тому ми запустили бренд OLIZ, то прагнули за допомогою моди популяризувати українське мистецтво. Ми постійно співпрацювали з музеями та допомагали їм. Але під час повномасштабного вторгнення Україна переживає безпрецедентні втрати мистецької спадщини, адже всі музеї на окупованих територіях втратили свої колекції. І навіть після деокупації музеям дуже важко виживати, наприклад, Херсон щодня перебуває під обстрілами. Саме тому ми об’єднались із фандрейзинговою платформою UNITED24 і створили колекцію, яка нагадає світу, наскільки глибокою є проблема привласнення росіянами нашої культурної спадщини. Ми віримо, що невдовзі Україна зможе повернути не тільки свої території, але і викрадені мистецькі твори», — каже засновниця OLIZ Христина Оліярник.

мистецтво росія вкрала в Україні благодійність колекція хустки
Людмила Вітковська. «Біля дуба русалоньки мовчки дожидали…»

Кошти з продажу хусток будуть спрямовані на відновлення будинків у Київській області, якими опікується платформа UNITED24.

Бренд OLIZ також випустив серію хусток із зображенням картин, викрадених восени 2022 з Херсонського художнього музею ім. О. Шовкуненка. Це роботи херсонських майстрів Людмили Вітковської, Віри Семенюк, Володимира Чуприни, а також картина «Завод працює» одного з найвідоміших художників Херсонщини Олексія Шовкуненка.

мистецтво росія вкрала в Україні благодійність колекція хустки
Хустка з роботою Володимира Чуприни
мистецтво росія вкрала в Україні благодійність колекція хустки
Хустка з картиною «Завод працює» Олексія Шовкуненка

Познайомитись з усією колекцією “Викрадене мистецтво” можна на сайті oliz.com.ua. Підтримати та долучитись до проєкту можна на сайті UNITED24.

Фото: надані UNITED 24

Дивіться також:

Українські топмоделі взяли участь у показі Андре Тана під час Тижня моди в Парижі (ФОТО)

Стус, Курбас, Горська: український бренд присвятив колекцію хусток шістдесятникам та Розстріляному відродженню

Волонтерка Тата Кеплер створила колекцію з ліногравюрами для українського бренду (ФОТО)