Кілліан Мерфі здобув “Оскара” 2024 року як найкращий актор за роль винахідника атомної бомби Роберта Оппенгеймера. Зі сцени 47-річний актор подякував своїм синам за підтримку. Оскільки про особисте життя красеня і майстра перевтілень відомо небагато, “Караван історій” вирішив виправити цю помилку. Розповідаємо про Кілліана Мерфі який він є поза кадром.


Ранкова прохолода змусила натягнути ковдру на голову. Під боком невдоволено забурчали. Кілліан прочинив око: так і є, улюблений пес Спайні знову пробрався до них з Івонн у ліжко й нахабно розлігся посередині. На її морді (Спайні – дівчинка) застиг вираз абсолютної впевненості, що вона на своєму місці. Кілліан витягнув руку й обійняв собаку та дружину. Яке це неймовірне щастя – ось такі сцени вранці! І він мало не втратив його…

Пам’ять підтягує картину з його власного дитинства. Він навшпиньки крадеться коридором. За ним, сопучи і стримуючи дихання, вервечкою тупочуть Пейді, Орла і Сайл. Четвірка зупиняється біля дверей спальні мами й тата, Маленький Кілліан заглядає в замкову щілину. Потім махає сестрам і братові: шлях вільний! Дітвора просочується в прочинені двері і під ковдру до батьків, починається метушня й штовханина, аж доки батько з удаваною суворістю не вигукує: “А ну-мо! Хто першим добіжить до зубної щітки, отримає найбільший шматок пудингу!”

Юнак Кілліан Мерфі під час “Антракту” – лондонської прем’єри в кінотеатрі “Електрик” на Портабелло-роуд у Лондоні

…Кілліан обережно, намагаючись не розбудити Івонн і хлопчаків, вибрався з-під ковдри. Спайні вислизнула слідом за господарем і завиляла хвостом, побачивши в його руках повідець. Собаку вони з Івонн купували синам, хоча, поклавши руку на серце, золотистий лабрадор був його мрією з дитинства.

– …Мамо, тату, ви обіцяли, що, коли Орла підросте, ви подаруєте нам собаку!

– Синку, ми готові стримати свою обіцянку, але чи готовий ти стримати свою і піклуватися про собаку самостійно? Тепер, коли ти щодня пропадаєш у своєму театральному гуртку? Ти маєш зробити вибір: собака чи театр.

киллиан мерфи семья дети фильмы
Кадр із фільму “Бетмен: початок”, 2005 р.

Кілліан затих. Заняття в театральному гуртку займають весь його вільний час. Справді, часу на собаку не буде зовсім. А відмовитися від магії театральних підмостків він не готовий.

До театру у своєму місті Кілліан уперше потрапив у три роки. Йому тоді особливо запам’яталася величезна старовинна люстра під стелею. Коли в залі відчинялися двері, підвіски на люстрі починали тихенько колихатися. Він увесь час дивився на неї і боявся, що ця велетенська велетень на нього впаде. Ще йому подобалося сидіти на оксамитовому стільчику, подобалося, як оркестр оглушливо виконував вступ до п’єси, подобалося тримати в руках програму, що смачно пахла, і дивитися на сцену в бабусин витончений перламутровий бінокль. Подобалася артистка на сцені, білява, у гарній сукні. У бінокль можна було розгледіти навіть вусики в неї над верхньою губою і чарівну мушку на щоці.

Удома перед дзеркалом він крутився і повторював жести головних героїв, співав пісеньки, із задоволенням повторював на біс номери для гостей. Батько обладнав для сина в саду мінісцену, і Кілліан з братом і сестрами проводили на ній весь вільний час. У хід йшли тази з ложками, іграшкові музичні інструменти – віталося все, що могло супроводжувати імпровізовану виставу звуками. “У вас росте артист!” – хором говорили друзі батьків. На один із днів народження хлопчикові подарували гавайську гітару. О, це було щось! З “професійним” музичним супроводом його вистави стали набагато різноманітнішими: хлопець талановито виконував ірландські джигу і ріл і не менш хвацько награвав роккомпозиції. Це вам не ложки з тарілками!..

киллиан мерфи семья дети фильмы
З Рейчел Макадамс у трилері “Нічний рейс”, 2005 р.

Кілліан свиснув Спайні, вона схопила пулер і весело побігла за ним. Ранкові пробіжки з собакою – одне з найбільших задоволень у його житті. Він неспішно біг вузькими вуличками, вимощеними тисячолітнім каменем, повз старовинні вікторіанські особняки з охайними садочками, із задоволенням вдихаючи свіжий бриз, що долинає із затоки. Спайні віддано трусила поруч. До носа донісся дражливий запах свіжої випічки. Він зробив знак Спайні й увійшов у пекарню. Літній чоловік із неабияк полисілою копицею рудого волосся шанобливо підняв руку у вітальному жесті.

– О, містере Мерфі, давно не заходили! Невже в продовженні “Козирків” знімалися? Ми з дружиною, правду кажучи, зачекалися, дуже переживаємо за вашого Томмі, так хочеться, щоб він знову зустрів своє щастя, як було з Грейс.

– Ні, містере О’Дін, не можу вас потішити, доведеться вам поки що задовольнятися тим, що Томмі встиг наворотити, – Кілліан засміявся, панібратство старого пекаря анітрохи не докучало йому. – А зробіть мені вашу фірмову каву, містере О’Дін.

Елізабет Олсен та Кілліан Мерфі на прес-конференції фільму “Червоні вогні”, 2012 рік

– Будь ласка, містере Мерфі, – господар пекарні поставив перед ним чашку димлячої кави з ніжною молочною пінкою. – Сьогодні в нас особливий брам брак з абрикосовими цукатами. І передайте, будь ласка, ось цей пакетик від мене вашій чарівній дружині і шибеникам.

Махнувши рукою на прощання, Кілліан вийшов. Спайні пустила слину, побачивши пакет із випічкою. У вухах звучали слова старого пекаря про те, що вони з дружиною переживають за його героя. Чомусь саме ось такі щирі слова простих людей зворушують його найбільше.

Колись він рвався з рідного графства Корк усіма фібрами душі. Успішні вистави в місцевому театрі та хвалебні статті в місцевих газетах здавалися двадцятирічному Кілліану занадто провінційними. Хотілося захоплювати вишукану публіку у вечірніх вбраннях на іменитих англійських сценах, а не в містечку з населенням кількасот тисяч осіб. Амбіцій йому було не бракувало, до того ж блакитноокого красеня з дуже примітною зовнішністю почали запрошувати і в кіно.

Коли він запропонував Івонн перебратися в Лондон, вона підняла брову.

– Хіба не можна літати на зйомки звідси, з Ірландії, Кілліане? По-моєму, тут ми на своєму місці.

– Мені здається, малюк, у Лондоні в нас відкриється друге дихання. І в мене, і в тебе. Немає проблем сісти в літак і через годину опинитися на знімальному майданчику, але можливість жити поблизу Ковент-Гардена змушує моє серце битися швидше.

киллиан мерфи семья дети фильмы
У науково-фантастичному трилері “Пекло”, 2007 р.

Лондон для життя виявився зовсім не таким, як Лондон для туризму. Сірий, вологий туман, здавалося, навічно в’ївся в стіни і вулиці цього міста, він пробирав до мозку кісток і викликав тугу за зеленими пейзажами Ірландії. Вони з Івонн жили у квартирі з височенними стелями і старовинним каміном. Повертаючись з вистави або зйомок, він закутувався в теплий шлафрок, Івонн простягала йому чашку чаю, і вони могли годинами мовчати, дивлячись на вогонь, що танцює в каміні. Івонн показувала йому свої картини – все частіше він бачив на них пасовища з вівцями на тлі старовинних замків.

Вони з Івонн познайомилися на його концерті. Так, та сама гавайська гітара колись дала дивовижні плоди: графство Корк аплодувало блакитноокому хлопцю, який витягав із мініатюрного інструмента просто бомбезні рокмотиви. Івонн відрізнялася від прихильниць серйозним виглядом і якоюсь несучасністю. Тендітний стан, міцні ноги, чітко окреслена лінія підборіддя, тонкі губи – ця дівчина не зазирала йому млосно в очі і не намагалася спокусити. Зайшовши за лаштунки після концерту, вона запропонувала йому послуги особистого стиліста.

– До твоєї зовнішності, Кілліане, ідеально пасуватиме одяг у синіх і блакитних тонах, – спіймавши його здивований погляд, вона посміхнулася. – Мені, як художнику, хочеться бачити в твоєму образі більш яскраві фарби.

киллиан мерфи семья дети фильмы
У картині “У повітрі”, 2014 р.

…Спайні вичікувально втупилася на пакет із брам браком. Він погрозив їй пальцем: ні, це для Івонн, Малачі та Каррика. Але ж, справжня правда, для цього собаки він готовий на багато що! Нещодавно, коли Спайні захворіла, він не вагаючись скасував виставу, щоб бути поруч з улюбленицею після операції. Івонн сміялася: “Ще трохи, Кілліане, і ти забудеш про кіно і підеш у ветеринари!” Але щасливі інтонації не приховаєш – він бачив, як розквітла дружина після того, як вони повернулися до Ірладії.

…Це був дощовий березневий день. Сірий, вогкий. Волога, здавалося, проникла навіть під шкіру. Івонн сиділа біля каміна, мерзлякувато витягнувши до танцюючого вогню ноги. Поруч на підлозі лежала чорнобіла літографія: пагорби, пасовище, вівці. У нього стиснулося серце: те, що дружина почувається тут не у своїй тарілці, він знав, але щоб настрій був геть уже чорнобілим…

– Малюк, що з тобою?

Ближче й дорожче за цю тендітну жінку в нього немає нікого. Івонн повернула до нього бліде обличчя.

– Кілліане, у нас буде дитина.

киллиан мерфи семья дети фильмы
Rадр из комедийного фильма «Вечеринка», 2017 г.

– Дитина? Івонн, ти впевнена? Це правда? – він схопився, забігав кімнатою, скуйовдив волосся. – Це чудова новина, малюк! Я щасливий безмірно!

– Кілліане, як ти думаєш, ми могли б колись повернутися назад, в Ірландію? Думка ростити дитину в кам’яних джунглях мене не дуже тішить.

– Малюк, але ж це все змінює! Де, як не тут, є всі умови, щоб наша дитина отримала гарну освіту, вивчала культурну спадщину, мала доступ до всіх благ? Я багато працюю, мої рейтинги зростають, скоро ми зможемо купити великий будинок деінде в передмісті, тобі й малюкові буде роздолля.

Кріс О’Дауд та Кілліан Мерфі на знімальному майданчику фільму “Хіппі-хіппі шейк”, 2007 рік

– Любий… Скажи, те, що я не супроводжую тебе на вечірках і церемоніях, тебе сильно засмучує?

Він уважно вдивився в обличчя дружини. Івонн завжди цуралася публічності, всі ці необхідні дефіле на червоних доріжках викликали в неї неприйняття. “Я не вмію носити підбори, я плутаюся в подолі вечірньої сукні!” – сміялася вона. Він не наполягав, хоча дуже хотілося, виходячи на сцену за нагородою, бачити обличчя і щасливу посмішку коханої жінки. Нормальне чоловіче бажання!

– Малюк, найголовніше – твій комфорт. Ти ж знаєш, як для мене важливі твої бажання, – він обійняв Івонн, обережно поклав руку на живіт: боже правий, у них буде дитина!

киллиан мерфи семья дети фильмы
Кадр із драми “Заборонене кохання”, 2008 р.

Це був дивовижний час. Він пропадав на зйомках, Івонн чекала його вдома, малювала, її картини з кожним днем набували все більше яскравих фарб і життєрадісності. Малачі народився незадовго до Різдва, вони з Івонн сміючись називали його подарунком під ялинку. Через два роки на світ з’явився Каррік.

Зараз “подарунок під ялинку” стояв на галявині перед будинком – високий, рожевощокий, міцний і такий же пронизливо блакитноокий, як батько, і робив енергійні махи руками. З вікна визирнула Івонн, усміхнулася і помахала рукою. Каррік із кавником у руках з’явився на порозі будинку й радісно закрутив носом.

– О, тато приніс смачненьке!

За сніданком Малачі з Карріком сварилися за найкращі шматки кексу, Івонн сердилася на обох, Спайні скакала довкола й оглушливо гавкала. З квітучої сливи на білосніжну скатертину від її гавкоту тихо обсипалися пелюстки. Вдалині зеленіло пасовище, долинало весняне захоплене бекання овець. Господи, і це щастя він так довго від себе відштовхував…

киллиан мерфи семья дети фильмы
В історичній драмі “У серці моря”, 2015 р.

У 2004-му він отримав за “28 днів потому” приз MTV MovieAwards, у 2006-му – “Золотий глобус” за кращу роль у “Сніданку на Плутоні”, у 2007-му – BAFTA відзначила його “Висхідною зіркою”. Діти росли, Івонн занурилася у творчість і не заїкалася про переїзд до Ірландії. У який момент йому стало нудно? І чому?

Із Сієнною Міллер у нього були приятельські стосунки і не могло бути нічого іншого. Але це дуже хвилююче, коли вродлива й знаменита білявка вирізняє тебе з-поміж усіх, і тобі здається, що ось зараз ти пізнаєш якийсь зовсім інший, незвіданий захват…

Івонн мовчала, дивлячись на фото в глянцевому журналі: чоловік із Сієною, обидва напідпитку, тримаються за руки й усміхаються.

киллиан мерфи семья дети фильмы
З Морганом Фріменом у картині “Перевага”, 2014 р.

– Клянуся, Івонн, у нас нічого не було! Ми просто випили й потанцювали! – йому було огидно від своїх же слів.

Так, нічого не було, але цілком могло бути, бо цей масляний погляд, як у березневого кота, схоплений папараці, дуже чітко, чіткіше за ясне свідчить про те, що він відчував у той момент.

– Я знаю, Кілліане, що у вас нічого не було, – голос Івонн був дуже рівним і спокійним. – Я вірю, – поправила вона. – Але річ не в тому, що могло бути чи було. Річ у тім, що ти обіцяв, що наші діти матимуть тут усе найкраще. І якщо щось подібне повториться ще хоча б раз, то можна вважати, що це “найкраще” – чистої води профанація.

киллиан мерфи семья дети фильмы
Кадр із серіалу “Гострі козирки”, 2013 р.

Це був другий сезон “Козирків”. Знімали сцену, коли брати Шелбі дарують тітці Поллі та Ейді будинок. Його немов пронизало електричним струмом. Адже це так просто – взяти й купити будинок. Там, куди рветься душа Івонн. Поруч із пасовищем. Щоб із вікон було видно море. Щоб діти росли на очах у бабусі з дідусем. Щоб не губилася в хаосі днів культура збереження сімейних традицій. Де на його сім’ю не націлиться жоден жадібний до сенсацій об’єктив. Коли можна затопити камін навіть улітку й отримувати від цього неймовірний кайф.

– …Куди ми їдемо, тату? – Каррік нетерпляче совається на сидінні.

– Тато сказав, що це сюрприз, – в очах Івонн хлюпається трішки занепокоєння.

– Сюрприз – це якби ви купили нам собаку! – Малачі несамовито мріє про собаку, так само, як колись він сам.

Івонн МакГіннес та Кілліан Мерфі на 81-й церемонії вручення нагород “Золотий глобус”, яка відбулася в готелі “Беверлі Хілтон” 7 січня 2024 року

Автомобіль мчить дорогою, що петляє між зелених пагорбів. Очі Івонн блищать непролитими сльозами, рідні ірландські пейзажі завжди викликають у неї напади ностальгії. У неї навіть прізвище найбільш ірландське з ірландських – Макгіннес!

– Тату, ми їдемо на відпочинок? Де ми будемо жити? Там є атракціони? – Каррік сипле питаннями, Малачі штовхає його в бік і бубонить:

– Не потрібні мені ніякі атракціони, я хочу в зоопарк.

Дорога звертає на вузьку алейку в оточенні старих дерев. Вдалині виблискує блакить – Дублінська протока мальовнича за будь-якої погоди, а сьогодні, на блискучому сонці, не передати соковитості цих фарб!

киллиан мерфи семья дети фильмы
У драмі “Тихе місце – 2”, 2021 р.

Малачі прилипає до вікна: ліворуч і праворуч від дороги пасуться вівці, кози, корови. Автомобіль зупиняється біля старовинного особняка з білого каменю. На галявині перед будинком гасає крихітне цуценя. Малачі ахає і вискакує з машини.

– Тату, цуценя! – син завищав від захвату так, що песик злякався і заскулив.

Кілліан підхопив його на руки, витягнув із кишені зв’язку ключів і простягнув дружині.

– З новосіллям, малюк!

Сонце хилиться до заходу сонця, проривається золотими язичками крізь віконниці в кімнату. У каміні мирно тріпоче вогонь, поширюючи затишне тепло. Вони з Івонн п’ють вино і дивляться на вогонь, як колись п’ятнадцять років тому в Лондоні. Тільки тепер у коханої жінки в очах немає тієї колишньої розгубленості. І той, хто тоді ще тільки зароджувався, нагорі повчає молодшого брата життя. Біля ніг мирно сопе собака – золотистий лабрадор, мрія його дитинства і дитинства його сина, що збулася.

“Виїхати у двадцять років до Англії чи Америки, щоб утвердитися і знайти визнання, а потім повернутися додому, – я завжди вважав це регресивним, але тепер усвідомлюю, що це цілком природно. Хочеться бути зі своїми батьками, які старіють. Хочеться, щоб діти знали свою культуру. Так, я старомодний, я більше нічим не цікавлюся, крім роботи і дому. Я не збираюся відкривати модну лінійку або випускати альбом. Я просто хочу робити свою роботу добре, і, якщо це якось спонукає когось до змін, буде здорово. Я не хочу змінювати світ, мене влаштовує той, який є”.

Кілліан розслаблено відпив ковток вина – до речі, вино робить батько Івонн – і оглянув кімнату. Затримав погляд на старенькій гавайській гітарі, що висить на стіні над каміном, – тій самій. У вечірню тишу полилися мелодійні звуки ірландської джиги. Хіба може справжній ірландець у такий момент виконувати щось інше?..

Фото: Getty Images, East News

Дивіться також:

22 роки в шлюбі: історія кохання Пірса Броснана та його дружини Кілі Шей Сміт у фотографіях

Навіщо Джорджу Клуні нерівний шлюб