Чому ми поправляємось і ніяк не можемо схуднути

Здавалось би, у війну всі худнуть і виснажуються – але це правда тільки наполовину. Дуже багато українців за останні півтора року набрали вагу і ніяк не можуть її позбутися традиційними спортом і дієтами. Розбираємо, що таке «кортизоловий жир», чому він часто накопичується в зоні і живота і що зрештою робити, щоб повернути тілу чіткий силует.

Кортизол, якщо спростити, – гормон стресу. Коли мозок зчитує небезпеку, наднирники виділяють певну кількість цього гормону – і тіло мобілізується: загострюється увага, органи чуття, активізується вуглеводний обмін, щоб дати тілу енергію впоратись зі складною ситуацією. Цілковита користь – та тільки на короткій дистанції. Інша річ – коли стрес хронічний і триває роками.

Навіть у тилових містах України люди вже півтора роки не знають спокою. В соцмережах і на прийомі в психологів масово жаліються на страх – можливого ракетного обстрілу, від якого не захищене жодне місто, зимових блекаутів і невизначеності. А ще на відсутність нормального сну: навіть у ніч без повітряних тривог заснути не дають власні тривожні думки. Такий пригнічений моральний стан – один із наслідків хронічного стресу. За якого виділення кортизолу відбувається перманентно і хаотично.

Порушення сну і обміну речовин – гарантований наслідок дії кортизолу. Є й опосередкована дія: коли ми не висипаємося, змінюється відчуття ситості: то не хочеться їсти зовсім, а то, навпаки, прокидається вовчий апетит. І рука тягнеться не до дієтичного салату, а до калорійного печива.

як схуднути набір ваги стрес кортизоловий живіт добавка для схуднення

ЯК ВИГЛЯДАЄ «КОРТИЗОЛОВОИЙ ЖИР» У ТІЛІ

Наслідок не забариться: загальне збільшення ваги і кортизоловий жир, який змінює пропорції тіла. Його ознаки: повне, ніби поплиле обличчя, що нагадує місяць; великий живіт – бо жирові клітині в цій ділянці найбільш чутливі до кортизолу; відносно тонкі зап’ястки і щиколотки, жировий горбик на потилиці. До того ж кортизол послаблює синтез колагену та еластину, будівельних матеріалів пружної шкіри: вона стає дряблою, особливо в жінок і особливо на руках, схильною до появи синців і розтяжок.

Зазвичай подібні зміни характерні для людей старшого віку, які переживають серйозну перебудову гормонального фону, наприклад, жінок у менопаузі. Та зараз вони зустрічаються у молодих людей. Це не тільки втрата стрункої фігури і зміни зовнішності, а глобальні порушення обміну речовин і роботи печінки. Тож треба діяти – системно, продумано, наполегливо, а часом нестандартно.

МЕТОД «БИЙ-БІЖИ»

Еволюція задумала два механізми виживання для людини: при небезпеці. Коли виділився кортизол, або давати хижаку по зубах, або тікати. Ми ж ніби завмираємо в тривозі. Та насправді треба діяти так, як задумано природою: активно порухатися. Щойно відчуваєте, як від тривоги стискаються щелепи і тіло ніби важчає і кам’яніє – енергійно поприсідайте, або уявіть себе учнем Кличків і побоксуйте, так ніби імпровізована груша – хороший рускій. Біг чи стрибки на місці – теж помічна вправа. А ще енергійно і вільно розводьте руки врізнобіч і заводьте за спину, ніби обіймаючи себе: дотик, що імітує обійми, «повертає в тіло», заспокоює. Такі нехитрі прийоми допоможуть дати вихід кортизолові, полегшать стрес і перервуть порочне коло накопичення жиру.

Якщо на меті – не просто оздоровлення, а й схуднення, без фізичних навантажень не обійтися. Поки тепло, гуляйте за першої можливості (зайве коло кварталом із собакою енергійною ходою; пару зупинок з роботи пішки; сходами, а не ліфтом). Необхідність проходити щодня 10 тисяч кроків – маркетингова казка: цифра 10 тисяч гарно звучала. Проте насправді щоденний рух плюс хоча б зарядка – вже дуже помічні у боротьбі зі стресом і зайвими кілограмами. А біг, йога, велоспорт, фітнес – просто чудові.

як схуднути набір ваги стрес кортизоловий живіт добавка для худнення

ЖИРОМ ПО ЖИРУ

Очевидною ідеєю при наборі ваги видається обмеження харчування: їсти менше і рідше. В цьому випадку – гарантовано не спрацює, та ще й нашкодить здоров’ю. Коли набір ваги відбувається на фоні стресу, найперше, що треба дати організму – відчуття рутини і стабільності. А отже, треба їсти, і регулярно. Просто набирати калорії і досягати відчуття ситості за рахунок корисних продуктів.

Найперше, що потрібно, – достатня кількість жирів. Проте не неконтрольована їхня кількість, як на інтернетних кетодієтах, і не абияких. Потрібні Омега-3 ненасичені жирні кислоти – у добавках та жирній рибі (тріска, скумбрія, оселедець, червоні сорти), сиродавлена оливкова олія, насіння льону і чіа, волоські та лісові горіхи. М’ясо краще вибирати пісне, без надлишку жиру – в ньому все одно міститься потрібний відсоток жирів. А саме – індичку і курку без шкірки, пісну яловичину. Молоко краще обмежити – а от сири і кисломолочні продукти щиро вітаються. Обов’язково продумайте сніданок, обід і вечерю приблизно в один і той самий час. І додавайте до свого раціону овочі і фрукти – зараз сезон салатів із буряка, капусти і солодкого перцю, баклажанів, квашених овочів і моркви по-корейськи. Смакота – і справді корисно!

як схуднути набір ваги стрес кортизоловий живіт добавка для худнення дієта харчування що їсти похудение

ДОДАТКОВІ СИЛИ

Збільшення ваги на фоні стресу – ситуація нестандартна, тож і діяти треба нестандартно. Посильте організм харчовими добавками з  L-карнітином, що пришвидшує утилізацію жирових відкладень та пригнічує синтез нових, і  L-тирозином, що знижує апетит і позитивно впливає на роботу наднирників. У капсулах Стифімол Плюс є обидва компоненти, плюс хром для регуляції і підтримки рівня глюкози в крові та контролю ліпідного і вуглеводного обміну, антиоксидантний куркумін, йод, що стимулює розщеплення жирової тканини, і екстракт гарцинії камбоджийської, знижує утворення холестерину і апетит.

як схуднути набір ваги стрес кортизоловий живіт добавка для худнення дієта харчування що їсти похудениеКурс на 4-6 тижнів забезпечує цілеспрямовану дієву підтримку у схудненні і позбавленні кортизолових жирових накопичень.

ВДИХ-ВИДИХ

Популярність медитацій зараз обумовлена не тим, що людям бракує екзотичних хобі, а цілком практичним ефектом. Найперша умова медитації – зосередженість на диханні, а це чудово приборкує стрес, як гостре хвилювання, коли починає вити сирена чи приходять погані новини, так і фоновий, хронічний стан неспокою.

Найпростіша техніка дихання – «по квадрату». Сядьте зручно (поза лотоса – зовсім не обов’язкова умова!), розкрийте ліву долоню (якщо ви правша) і вказівним пальцем правої руки повільно «малюйте» на ній квадрат. І паралельно слідкуйте за диханням: Вертикальна грань – вдих, горизонтальна – пауза, інша вертикальна грань – видих, знов горизонтальна риска – і знову пауза. Можна обійтися без рук: заплющити очі і подумки малювати такий квадрат.

ДОДАЙ ВОДИ

Всі це знають – і мало хто виконує. Особливо коли холоди на порозі: пити воду зовсім не хочеться. А дуже треба: всі процеси в організмі відбуваються за участі води, особливо важлива вона в ліпідному обміні, для здоров’я печінки та підшлункової залози. Тож пийте свою норму рідини щодня: воду кімнатної температури чи теплу, трав’яні чаї і ромашку без цукру. Чудово додавати до свого чаю мелену куркуму та імбир – це додатково посилить імунітет і стимулює розщеплення жирів.

Фото: Getty Images

Дивіться також:

4 вправи для красивої та здорової спини від Марини Боржемської

Сенсаційна фігура: Дженніфер Лопес вражає фото у відкритому купальнику