Чи правда, що робота за комп’ютером чи планшетом, дозвілля за телевізором і смартфоном здатне безповоротно нашкодити очам? Розбираємось, де тут перебільшення, де є доля істини, а що суцільний міф. І шо робити, щоб зберегти зір ясним і не відмовлятись від цифрових технологій.

Комп’ютери та смартфони часто демонізують: мовляв, непоправно псують зір. І це перебільшення. Справді, всі, хто змушений працювати або навчатись за комп’ютером або надовго зависав у смартфоні, добре знають: після цього очі болять і втомлюються, стають дуже сухими і печуть – або ж надмірно сльозяться, а зір затуманюється. Проте це далеко не непоправна історія. І будьмо справедливі – такий ефект спричиняють не тільки комп’ютери: довге читання, шиття, вишивання, малювання і ще багато речей, які приносять задоволення і користь, викликають схожий ефект. Відмовлятись від роботи і творчості? Ні, в сучасному світі життя без комп’ютерів і смартфонів просто неможливе. Є інший шлях. І варто поговорити перед стартом навчального року і нового ділового сезону, що робити, щоб зберегти гостроту зору і здоров’я очей.

очі зір комп'ютер гаджети смартфон шкода чим вредно правда міфи

  • Частіше кліпайте очима. Коли людина зосереджена на екрані чи кропіткій роботі, вона блимає 5-7 разів на хвилину. А цього замало – бо зазвичай люди моргають приблизно 15 разів за хвилину. А моргати треба, щоб запобігти пересиханню очей: сльозова рідина, якою око вкривається тоненьким шаром при морганні, запобігає дошкульному відчуттю піску в очах, мікротравмам ока і, як наслідок, навіть інфекціям. Тож свідомо змушуйте себе кліпати очима.
  • Змащуйте очі якісними краплями. Як-от новинка – офтальмологічний стерильний розчин із гіалуроновою кислотою ГІЛАЙС® Аміно. Це справжня жива вода для очей: він містить 0,2% гіалуронату натрію та амінокислоти  L-лейцин і L-лізин. Гіалуронова кислота вбудовується в слізну плівку, природний зволожувач очей, посилюючи ефект зволоження на максимум, а ще сприяє загоєнню очей, бо має антиоксидантні і регенерувальні властивості. А амінокислоти сприяють відновленню поверхні ока і допомагають позбутися мікрозапалення.
Офтальмологічний стерильний розчин із гіалуроновою кислотою ГІЛАЙС® Аміно

Та головне, у ГІЛАЙС® Аміно використовується технологія PureFlow™: односторонній клапан у флакончику не пропускає рідину назад після контакту з повітрям. А отже розчин лишається стерильним без консервантів. А відсутність консервантів, зі свого боку,  означає, що у складі крапель – виключно корисні, легко засвоювані тканинами ока інгредієнти.

  • Попрацюйте з налаштуваннями екрану. Яскравість дисплея комп’ютера чи смартфона має бути такою самою, як яскравість освітлення робочого місця, а от контрастність можна підвищити. Це дозволить набагато менше напружувати зір.
  • Робіть перерви – що 20 хвилин відривайтесь від екрану і дивіться вдалину кілька хвилин. Еволюцією задумано, щоб людські очі і вдивлялися вдалечінь, і фокусувались на близьких об’єктах. Це зберігає очні м’язи здоровими. Тож варто контролювати цей момент, щоб не погіршити зір.
  • Облаштуйте робоче місце як годиться. Мова не про стіл і крісло, а про єдине золоте правило розташування гаджетів: екран має бути на відстані витягнутих рук. І розміщений так, щоб ви дивились на нього трохи згори внизу, а не суто прямо чи згори.

Чи шкідлива віртуальна реальність очей?

Технології крокують вперед, і сеанси 3D-кіно чи VR-окуляри для дому стають звичним ділом. Та чи не шкодить віртуальна реальність зору? Справді, деякі користувачі відзначають головний біль або запаморочення під час гри з використанням гарнітури віртуальної реальності, проблеми з фокусуванням або сприйняттям глибини.

очі зір комп'ютер гаджети смартфон шкода чим вредно правда міфи

Річ у тім, що гарнітури доповненої реальності, AR і VR, тільки створюють ілюзію реальної глибини і відстані предметів, які бачить око. Щоб відслідити об’єкти, які, здається. Наближаються, очі фокусуються зблизька. Проте насправді ж об’єкт нерухомий, як і екран,  і очам доводиться фокусуватися трохи далі. Це подвійне напруження для очей. Тому, якщо використовуєте VR-пристрої, уважно спостерігайте за відчуттями і давайте собі відпочинок.

Контактні лінзи і гаджети

Правда: ті, хто носять контактні лінзи і інтенсивно використовують комп’ютер чи смартфон, частіше за інших можуть відчувати сухість і дискомфорт в очах. Але правда і те, що носіям лінз гаджети зовсім не протипоказані – проте на очі треба звертати більше уваги.

  • Регулярно давайте своїм очам відпочити від лінз – замість них одягніть окуляри.
  • Не спіть в контактних лінзах, навіть якщо на них є позначка «тривале носіння».
  • Якщо носите лінзи, використовуйте зволожувальні розчини без консервантів – тільки такі підходять для тих, хто в лінзах. Як-от ГІЛАЙС® Аміно – стерильний розчин вітчизняного виробництва з 0,2% гіалуронату натрію та амінокислотами і без консервантів. Кілька крапель – і очам знову комфортно. Можна, як у пісні, “не ховать очей блакитний промінь” – і дивитися на світ впевнено і ясно.

Фото: Getty Images

Дивіться також:

6 простих способів підтримувати здоров’я очей щодня

Здорове зорове навантаження: правила для дорослих і дітей

4 системи харчування для здоров’я очей – і заодно гарної фігури та красивої шкіри