Зір втрачається поступово, а відновити його, якщо й можливо, то довго і дорого. З початком навчального року і сезону ділової активності навантаження на очі суттєво зростає. А з ним – і ризики погіршення зору. Розбираємося, що роботи і чого не робити, аби зберегти чітке і ясне бачення світу.

Зір як одне з головних чуттів задіяний в нашому життя повсякчас – хіба що коли ми спимо, він нам ні до чого. Проте найбільше очі втомлюються, коли проводиш день за комп’ютером, книжками чи документами, тобто дивлячись в одну точку, на одній і тій самій відстані впродовж дня. Саме це і відбувається із сучасними людьми, малими і дорослими. У школярів починається навчальний рік – а в умовах воєнного часу це часто дистанційне навчання, за якого без комп’ютера не обійтися. Та і життя дорослих тісно пов’язане з екранами гаджетів: як не по роботі, то через повсякчасний моніторинг новин. Що й казати про дозвілля всієї родини: одним мультики, іншим серіали.

Еволюційно зір людини не пристосований до такого статичного навантаження. В природі ми робимо тисячі непомітних рухів очима, переводячи погляд на предмети перед собою і вдалині та фіксуючи купу інформації. Парадоксально, але динамічне навантаження на очі призводить до меншої втомлюваності. І от чому: скачучи поглядом з предмета на предмет, ми частіше кліпаємо очима й у природний спосіб, зволожуємо та очищуємо очне яблуко. Якщо ж дивитися в одну точку, кліпаєш рідше, очі швидше стомлюються і сохнуть.

Ба більше, фізіологічно очам комфортніше дивитися вдалечінь – для зорової системи це стан спокою. Фокусуватися на предметах зблизька для людини природно на нетривалий час. І хоч футурологи стверджують, що за сто років люди зміняться фізично саме завдяки технологіям – матимуть довгі чутливі пальці через взаємодію із сенсорними моніторами і більші очі, пристосовані для довшої роботи з гаджетами, – маємо подбати про себе самі і вже зараз, перш ніж це зробить еволюція.

Симптоми втоми очей

Ці ознаки – крик зорової системи про допомогу: навантаження завелике, пора перепочити!

  • Розмиті контури предметів і людей навколо – ознака втоми зорових м’язів.
  • Туман перед очима – недостатня зволоженість ока або синдром сухого ока.
  • Свербіж і печіння, відчуття піску – або знак втоми і необхідність змінити навантаження на очі, або, якщо носите лінзи, змінити їх на окуляри.
  • Складність із фокусуванням на предметах – втома очних м’язів і нервів.

Усі ці ознаки – прямий заклик власного організму переглянути зорове навантаження і допомогти собі. Для цього є кілька способів.

 

зорове навантаження як зберегти зір

Правило 20-20-20

До нього варто привчити дітлахів, щойно підуть у школу – і заодно себе. Кожні 20 хвилин роботи за комп’ютером чи книжкою робити перерву – і 20 секунд дивитися вдалечінь на якийсь предмет, який знаходиться метрів за 20 від вас. Для дітей цю вправу можна перевести у формат гри. Наприклад, погратися в детектива або розвідника під прикриттям – і спостерігати за дальнім об’єктом: квіткою, папугою в клітці, сусідським котиком у вікні, хто заходить у магазин під домом. Це має увійти в звичку – якщо батьки не в змозі контролювати повсякчас, можна встановити таймер.

Освітлення

Важливе питання, а восени та взимку ще й болюче. По-перше, тому що в нашому кліматі в ці пори року похмуро і сутеніє рано. А по-друге – тому що маємо прецедент торішньої зими із блекаутами та графіком відключення світла. І є всі шанси, що цьогоріч історія повториться. Тож про освітлення слід подбати заздалегідь: яскраві лампи з теплим світлом, що живляться від мережі і павербанка, краще декілька: бо якщо підсвічений тільки екран монітора чи книжка, а навколо темрява, зорове навантаження зростає. І важливо врахувати розташування джерела світла в залежності від того, правша ви або ваша дитина чи шульга. Лампа не має кидати тінь на зошити та підручники дитини, і сам малюк не має затуляти собою світло.

Підтримати зір в пору року, коли активно використовується штучне світло, можна і загальнозміцнювальними засобами, як-от «Візивіт». У його складі – флавоноїди антоціани з чорниці, що мають потужні антиоксидантні властивості, знімають мікрозапалення і втому, а також вітамін А для чіткого зору за недостатнього освітлення і селен, що сприяє гостроті зору. Ідеально таргетований і збалансований склад! Рекомендовано дорослим і дітям з трьох років.

зорове навантаження як зберегти зір

Харчування

У очей є свої кулінарні забаганки. Для них корисними будуть дари осені – овочі та фрукти у жовто-помаранчево-червоній гамі: морква, солодкий перець, гарбузи, буряк, червона капуста – все, щоб насолодитися сезоном. Не забудьте додати до морквяно-гарбузових салатів доброї оливкової олії – для оптимального засвоєння бета-каротину. Жирна риба – від скумбрії та оселедця до червоної – теж чудовий вибір, бо багата корисними поліненасиченими Омега-3 кислотами.

зорове навантаження як зберегти зір

Добавки до раціону теж стануть у нагоді – бо не завжди є час і сили продумувати меню і збалансовувати тарілку. Про це подбає «Оптикс Преміум» – його багатий склад направлений на подолання дефіцитів поживних речовин, на підтримку гостроти зору при високих зорових навантаженнях і протистояння стресам. У складі – Омега-3, найнеобхідніші очам каротиноїди лютеїн і зеаксантин, що захищають сітківку ока від синього світла гаджетів та ультрафіолету, а також запобігають віковим змінам, «курячій сліпоті», зміцнюють судини очей.Астаксантин запобігає пошкодженню тканин і структур, а отже розвитку глаукоми і ретинопатії, і  незамінний для тих, хто довго працює за комп’ютером. Коензим Q10, вітаміни С, В і Е нівелюють окисний стрес та сприяють здоров’ю судин ока. Мідь і цинк підвищують імунітет та підтримують гостроту зору.зорове навантаження як зберегти зір

 

Постава

Це не тільки про естетику, а й про здоров’я. Скривлена спина – це порушений кровообіг, а отже не такий гострий розум так зір, як могло би бути, у дорослих – підвищення ризику головних болів та мікроінсультів, набряки і темні кола під очима, овал обличчя, що пливе. Налякали? Отже, слідкуймо за поставою: книжка чи монітор комп’ютера мають бути на рівні очей на відстані витягнутої руки, а спина рівненька.

Прогулянки

Повертаємось до наших коренів – орієнтуючись на вулиці, доводиться дивитися і перед собою, і вдалечінь. Останнє варто робити свідомо – щоб очі відпочили. І краще милуватися не кам’яними джунглями міста, а деревами у найближчому парку, сквері, ліску – ба навіть квітками на клумбі. Бо крім зору, це позитивно впливає на ментальне здоров’я. Психологи доводять: споглядання одноманітних висотних будівель призводить до стресу і посилює песимістичні настрої. А от природа – завжди кращий лікар.

Дозвілля

Не всяк спорт корисний для зору – є питання, наприклад, до важкої атлетики. А от командні ігри з м’ячем – чудове тренування для зору: доводиться пильнувати, щоб забив ти, а не тобі. Настільний і великий теніс, бадмінтон – теж відмінний спосіб дозвілля. Та навіть покидати м’ячика улюбленому песику – радість для душі і тренування окові.

Мікроклімат удома

Щоб очі почувалися комфортно, вони мають бути зволоженими. А отже, треба пити чисту воду протягом дня – і використовувати зволожувачі повітря. І спеціальні гаджети, і природні – домашні рослини. До того ж, догляд за кімнатними квітами – іще один привід зробити перерву і змінити діяльність. Що корисно і для очей, і для стану душі.

Фото: Getty Images

Дивіться також:

4 лайфгаки, які допоможуть краще працювати і швидше навчатися

Щоб очі сяяли: 5 секретів догляду і макіяжу