Збалансоване під ваші власні потреби харчування здатне значно поліпшити життя одразу на кількох фронтах. Якщо мета – здоров’я очей, можна вдатися до одного з наведених стилів харчування – і як бонус отримати здоровіше серце, пружнішу шкіру і стрункішу фігуру. Зіркові секрети, свіжі знахідки дієтологів та перевірені часом дієти – у нашому матеріалі.
Секрет Вікторії Бекхем, або Омега-дієта
Днями зірковий футболіст Девід Бекхем розсекретив цікаву деталь про раціон своєї дуже стрункої і вишуканої дружини, дизайнерки Вікторії. У неї бездоганна шкіра і довге блискуче волосся – і справа не в салонних процедурах, а в щоденному харчуванні. Кілька років тому Вікторія мала проблеми зі шкірою, і її американський дерматолог порадив їй їсти рибу жирних сортів щодня. Пані Бекхем послухалась – вона налягає на лосося. Корисними будуть також скумбрія, оселедець, форель і тріска. Ці риби багаті Омега-3 – поліненасиченими жирними кислотами, які зміцнюють серце і судини, нормалізують тиск, мають протизапальні властивості, підвищують імунітет, підтримують здоров’я печінки і знижують ризик дегенеративних захворювань очей, роблять їх добре зволоженими, а шкіру еластичною.
Урізноманітнити Омега-дієту можуть інші джерела цих мегакорисних жирних кислот, як-от горіхи, шпинат, печінка, лляне насіння, бобові.
Формула AREDS2
Американський Національний інститут зору 2013 року завершив п’ятирічне дослідження AREDS2, щоб з’ясувати, як можна сповільнити вікові захворювання очей. Результатом стала формула найбільш дієвих вітамінів та мікроелементів, завдяки яким можна якомога довше зберігати зір гострим і ясним.
Ця формула включає:
- Вітамін С
- Вітамін Е
- Лютеїн
- Зеаксантин
- Оксид цинку
- Оксид міді
Звісно, вираховувати пропорції самостійно не треба. Сумлінні виробники харчових добавок користаються результатами дослідження науковців і пропонують готові комплекси для здоров’я очей – корисні для організму загалом.
Як «Оптикс Преміум» – у його складі є незамінні для очей каротиноїди лютеїн і зеаксантин: вони профілактують вікові зміни очей, зміцнюють судини, що живлять око, і навіть допомагають очам протистояти впливу синього світла від екранів комп’ютерів і смартфонів. Омега-3 жирні кислоти підтримують виробіток колагену, що робить шкіру і волосся пружними, а очі зволоженими, а це означає відчуття комфорту. Вітамін С – потужний антиоксидант, вітамін Е запобігає окисненню ліпідів: разом ці вітаміни захищають мембрани клітин тіла, і очей зокрема, від ушкодження вільними радикалами, підтримують тонус судин і тканин. Вітамін D зміцнює імунітет, регулює роботу серця, судин і тиск. Астаксантин профілактує глаукому і ретинопатію, він просто необхідний офісним працівникам, чий день проходить за комп’ютером. А мідь і цинк підтримують гостроту зору.
Середземноморський стиль харчування
Італія, Греція – там живуть красиві щасливі люди, нащадки прекрасних античних цивілізацій. Їхні кухні по праву визнають найбільш здоровими нутриціологи і лікарі доказової медицини, від дерматологів до офтальмологів. Дослідження показують, що меню на основі рослин і морепродуктів може допомогти знизити ризик серцевих захворювань і вікових змін зору. Середземноморська дієта включає:
- зелені листові овочі та яскраві фрукти;
- горіхи, зокрема волоські і мигдаль;
- рибу і морепродукти як основне джерело тваринного білку;
- здорові жири – з акцентом на оливкову олію;
- цільнозернові хліб, каші та макарони;
- багато зелені та спецій, що додаються до їжі, щоб зменшити споживання солі;
- йогурти, сири та яйця.
І до речі, інколи келих доброго червоного вина теж входить до асортименту.
Ця дієта сприяє подовженню життя, допомагає плавно скинути вагу і надовго втримати її. А ще її легко дотримуватися, бо за своєю суттю це ніяка не дієта, а чудово збалансований раціон для здоров’я і краси.
“Низькоглікемічна” дієта
Бич сучасності – кількість захворювань на діабет II і I типів та метаболічний синдром. За цих хвороб страждають всі системи організму, і зір зокрема. Приборкати ситуацію допомагає вживання продуктів із низьким глікемічним індексом, або ГІ.
Деякі продукти викликають швидкі стрибки рівня цукру в крові (це їжа з високим ГІ), а інші підвищують рівень цукру в крові більш помірно і плавно (їх називають продуктами з низьким ГІ). Саме ці стрибки цукру спричиняють ендокринні проблеми.
Продукти з низьким ГІ (55 і нижче) мають стати базою щоденного харчування. Продукти з середнім ГІ (55-70) можна їсти інколи. Ну а продуктів з високим ГІ (понад 70) в меню не має бути (або ну дуууже рідко).
- Замість солодких сухих сніданків, як-от гранола, використовуйте цільну або плющену вівсянку, але не пластівці.
- Готуйте коричневий рис замість білого рису.
- Їжте цільнозерновий хліб замість білого хліба.
- Вживайте макарони з твердих сортів пшениці або батат замість печеної картоплі.
- Горіхи – замість картопляних чипсів.
Крім того, низький ГІ мають такі продукти: гречка, булгур, біла квасоля, кіноа, манго, вишня, ківі, натуральний йогурт без цукру і наповнювачів, перловка, чорний шоколад із високим вмістом какао.
Фото: Getty Images
Дивіться також: