Бачити кохані обличчя і красу рідної України, дивитися нове кіно і милуватися квітами, вчитися і пізнавати світ – дар зору безцінний. Проте крихкий – його легко погіршити і навіть втратити.

А щоб цього не сталося, ось кілька простих порад на щодень для здоров’я очей. Всі вони приємні, у більшості своїй безкоштовні – проте гарантують найліпшу інвестицію: у здоров’я і благополуччя.

Носіть протисонцеві окуляри

Це особливо актуально зараз, хоча насправді протисонцеві окуляри треба носити весь рік, а не тільки навесні і влітку, коли надворі ясно і сонячно. Бо одномоментний дискомфорт – сльози з очей, неприємні відчуття і погіршення візуального сприйняття – то лише квіточки. Ультрафіолетові промені здатні підвищити ризик низки захворювань, від сонячних опіків і катаракти до новоутворень.

У виборі окулярів від сонця головне не мода, а практичний сенс. Якщо вашим очам боляче від відблисків, вибирайте окуляри з поляризованими лінзами. Потрібна чіткість зображення – беріть окуляри з дзеркальним покриттям лінз. І звісно, всі правильні окуляри від сонця повинні захищати від ультрафіолету – мати відповідне маркування на дужках у форматі літер UV – і цифри-показника захисту. В ідеалі UV400 або UV380. Це константа для безпеки очей.

Але і колір лінз дуже важливий, адже визначає, яким саме ми бачимо світ в окулярах. Найуніверсальніший відтінок лінз – сірий: вони приглушують загальну яскравість картинки, але не спотворюють кольорів і в сонячну, і в похмуру погоду. Усі відтінки коричневого підсилює теплі кольори, приглушує відблиски – на воді чи від скляних поверхонь – і робить зір яскравішим. Окуляри з лінзами помаранчевих і жовтих відтінків ідеальні в похмуру погоду: вони підвищують чіткість, контрастність і поліпшують фокусування очей. А от рожеві і червонуваті лінзи – вибір для зими: вони забезпечують глибину зображення і контрастність предметів на білому сніжному фоні. Для активного відпочинку на воді, коли багато відблисків, вибирайте окуляри з лінзами у блакитній чи фіолетовій гамі: вони мінімізують дискомфорт від бліків.

здоров'я догляд за очима профілактика для зору

Їжте яскраве

У очей – свої кулінарні вподобання. За складом – продукти з вітамінами А, С і Е, бета-каротином, омега-3 жирними кислотами, цинком, лютеїном, зеаксантином. Ці речовини зменшують відчуття печіння (тобто запалення в очних тканинах). Якщо ж говорити про власне продукти, то це: морква, червоний перець, абрикоси, дині, батат, цитруси – апельсини, мандарини, лимони і грейпфрути, помідори, полуниця і персики. Корисні жири містять сардини і червона риба, авокадо, мигдаль і зародки пшениці. Важливі в раціоні капуста, яйця, горох і квасоля, шпинат, нежирне червоне м’ясо, птиця, цільні крупи (нешліфований рис, гречка, цільна вівсянка).

Втім, в реальності скласти ідеально збалансоване меню для очей не завжди є можливість, а розрахувати норму мікроелементів не вистачає знань. Тож хороша ідея – «добрати» дорогоцінні користі вітаміни з дієтичними добавками, як-от українським полікомпонентним комплексом Оптикс Преміум. Склад чудовий – важливі каротиноїди для сітківки ока лютеїн та зеаксантин, потужні антиоксиданти астаксантин та вітаміни С, Е і D, Омега-3 кислоти, цинк та мідь. Навесні, коли організм традиційно відчуває брак поживних елементів, отримуваних із їжі, це розумний спосіб підтримати здоров’я очей. Оптикс Преміум сприяє підтримці функції зору, допомагає подолати дефіцит поживних мікроелементів, який може бути викликаний віковими змінами, збільшенням зорового навантаження, стресом або незбалансованим харчуванням.

 

здоров'я догляд за очима профілактика для зору

Робіть паузи

Якщо годинами дивитись в екран комп’ютера, смартфона, телевізора, неминуче виникне сухість очей, ніби в них піску насипали, і нечіткість зору. Запобігти цьому допомагає правило 20-20-20, виведене  Американською оптометричною асоціацією: шо 20 хвилин переводити погляд на предмет на відстані 20 футів і дивитись на нього протягом 20 секунд. У нашій метричній системі цифри стають не такими кругленькими – 20 хвилин – 6 метрів – 20 секунд – але користь від таких дій, які мають стати найголовнішою звичкою офісних працівників, учнів, студентів, операторів дронів, – неоціненна.

здоров'я догляд за очима профілактика для зору

Але! Хоч екран із його мигтінням і випромінюваним синім світлом – найпідступніший ворог зору, такі самі перерви треба робить в будь-якій роботі, яка вимагає напруження зору зблизька. Читання, письмо і малювання, в’язання, вишивання чи шиття – якими б не були ваші професії і гобі, здоровий зір понад усе, тож переривайтесь.

Гуляйте

Це безцінно для очей. По-перше, свіже повітря. По-друге, на вулиці ми дивимося на близькі і далекі предмети і об’єкти, а це найкраща гімнастика для очей, бо так було задумано природою. Найліпше, звісно, гуляти в парку і на природі, а не серед хмарочосів: еволюційно в нас закладений підсвідомий дискомфорт перед чимось неймовірно високим, що посилює тривожність. Особливо важливо багато гуляти дітям і підліткам – це є профілактикою короткозорості.

Не тріть очі

Коли очам докучає сухість, втома, яскраве сонце і дискомфорт, найбільша насолода – потерти їх. Відчуття полегшення триває мить – а проблеми можуть бути надовго. Тертя призводить до ще більшого дискомфорту і тимчасового помутніння зору, спричиняє запалення і чутливість очей. А бактерії і віруси, яким легко потрапити в око з рук, спричиняють інфекційні захворювання і запалення. Одне слово, ця звичка погана – і коли кортить потерти очі, варто привчити себе натомість закрапувати їх спеціальними гіалуроновими розчинами, а на ніч користатися гелями чи мазями.

здоров'я догляд за очима профілактика для зору

Перегляньте б’юті-рутину

Базові правила: термін придатності відкритої туші – три місяці; олівці для очей слід заточувати перед кожним використанням з гігієнічних міркувань; не тестуйте у магазині олівець просто на повіках – краще на руці; не діліться своєю декоративною косметикою з родичками і подругами – у кожного своя мікрофлора; регулярно мийте пензлі та спонжі для макіяжу; завжди змінюйте косметику після перенесених очних інфекцій. І звісно, змивайте макіяж на ніч, як би не втомились. Бо, за даними  Optometrists Network, це знижує ризик дуже неприємної халепи – блефариту, або запалення повік. Тому напровсяк варто тримати пачку вологих серветок для демакіяжу поруч із ліжком – заради справді здорових і красивих снів.

Фото: Getty Images

Дивіться також:

Що таке синдром сухого ока та як його позбутися

Чому ми поправляємось і ніяк не можемо схуднути

Зірковий зір: які методи його покращення обирають знаменитості