Оксана Баюл: як незалежна Україна 30 років тому здобула перше золото на Олімпіаді

30 років тому, 26 лютого 1994 року, сталася вікопомна подія в історії незалежної України. Вперше українська спортсменка здобула олімпійське золото. На XVII зимових Олімпійських іграх у норвезькому Ліллегаммері 16-річна фігуристка Оксана Баюл зайняла першу сходинку п’єдесталу.

Оксана народилася у Дніпрі (на той час – Дніпропетровську). Мама мріяла, щоб Оксана стала балериною, та до танцювального класу дівчинку не взяли. І вона почала займатися на ковзанці. Тато рано пішов із родини, а коли Оксані було 13, померла спочатку її мама, а потім бабуся. Дівчинка залишилася геть сама – нею опікувалися тренери.

Те, що вона потрапила до олімпійської збірної, вважає Оксана, сталося завдяки здобуттю Україною незалежності. Дівчина готувалася виступати за два роки у Нагано, але її, 16-річну, покликали раніше.

оксана баюл підтримала україну війна 2022
На Олімпіаді в Ліллегаммері Оксана Баюл виступала із травмою. Але мужньо виконала програму – навіть понад норму – і отримала нагороду, обійшовши фавориток

У світі Україну ніхто не знав, її імені не було у списках фаворитів. Серед фігуристів на той момент розігралася велика драма: за кілька тижнів до змагання прихильник однієї претендентки на золото, Тоні Гардінг, перебив ногу залізним прутом іншій кандидатці в переможниці, Ненсі Керріган. (Про цю історію пізіше знімуть фільм “Я, Тоня” із Марго Роббі у головній ролі.) Та лікарі дивом змогли поставити Ненсі на ковзани. Що ж до Тоні, то їй теж дозволили взяти участь завдяки роботі адвокатів.

І сюрпризом для всіх став виступ Баюл. Вона виконала одну з кращих коротких програм в історії фігурного катання. Проте у підсумку стала другою – на першому місці була Керріган. Наступного дня Оксана отримала травму – зіткнулася з німецькою спортсменкою під час тренувань, отримала різану рану окістя від ковзана і сильний забій куприка. Це був шалений біль, подальший виступ Баюл опинився під загрозою.

Та дівчина і її тренерка Галина Змієвська вирішили виступати. На завершальну довільну програму 16-річне дівча вийшло під знеболювальним уколом. Вона відкатала бездоганно, а в кінці змінила виступ за підказкою тренерів з трибуни – виконала каскад “подвійний аксель — подвійний тулуп”. Це неймовірне фізичне та психологічне навантаження призвело до емоційного зриву. Оксана ридала. Проте виборола своє золото.

Варто сказати, Ненсі Керріган, яка стала другою, огидно поводилася і відгукувалася про Баюл навіть на камери – це можна побачити, ввівши у пошук “Nancy Kerrigan loses gold medal”. Не очікувала вона від нікому не відомої дівчинки такого феноменального виступу. Проте не очікувала не тільки вона. Між оголошенням результатів та врученням медалей минуло близько 45 хвилин – організатори в лихоманці шукали запис українського гімну та український прапор.

оксана баюл підтримала україну війна 2022
Оксана Баюл дізнається свої оцінки, 1994 р.
оксана баюл підтримала україну війна 2022
Оксана Баюл і її олімпійське золото,1994 р.

Скоро після перемоги Оксана переїхала до США, де мешкає і донині. Після повномасштабного вторгнення вона обірвала усі зв’язки із російськими спортсменами, відкрито виступала на підтримку українців і допомагала із розселенням тим, хто шукав прихистку у Штатах, як волонтерка.

оксана баюл підтримала україну війна 2022
Оксана Баюл на мітингу на підтримку України, Лас-Вегас, березень 2022 р.

В інтерв’ю виданню Newsmax вона виголосила: «Путін намагається змусити замовкнути всіх, хто не відмовляється від своєї свободи. Сила – в нашому голосі, і я можу говорити від імені мого народу у моїй країні. Моє послання йому: я вас не боюся. Я вже стільки всього пережила у своєму житті!”

Фото: Getty Images

Дивіться також:

Футболіст Сергій Ребров – про благодійний фонд, сутички з росіянами та перехід на українську

“Для моєї України, для мого народу”: атлетки Ярослава Магучіх та Марина Бех-Романчук завоювали медалі

В пам’ять одеської дівчинки Кіри: гравці “Шахтаря” вийшли на поле у особливих футболках (ФОТО)