Цього дня 167 років тому, 27 серпня 1856 року, народився визначний український поет-інтелектуал Іван Франко. Його особисте життя було не менш яскравим і насиченим, ніж літературна та політична діяльність. Не бувши завидним нареченим, Франко харизмою та рідкісним ліричним даром підкорював жіночі серця майже так само успішно, як і знаходив проблеми з владою на свою гарячу голову.


…За короткий час Іван Франко втратив усіх, кого любив і хто дуже любив його: у дев’ять років він втратив батька, у п’ятнадцять – померла бабуся Людвіга, у шістнадцять – мати, за рік – двоюрідна сестра… Стрімка втрата найближчих людей затвердила його свідомості якийсь взаємозв’язок між любов’ю та смертю.

Захистом від майбутніх потрясінь стало бажання уникати надзвичайно сильної емоційної прихильності, а якщо вона виникала – негайно спровокувати близьку людину на розрив.

Коли ж почуття опановувало ним з найбільшою силою, він вважав за краще завдавати коханим… біль: як тільки жінка відповідала взаємністю, передчуття нестерпного страждання відразу охоплювало його. Страждаючи, він змушував страждати інших, щиро вважаючи, що вдалий шлюб – це свого роду виграш у лотерею. Але хто дасть гарантію, що щасливий квиток дістанеться саме вам? І що залишиться, коли згасне цей палючий жар кохання? Роздратування? Ненависть? Взаємні закиди? І що в такому разі захистить від цього?

Відповідь далася не одразу: головне – стримати обопільні претензії і не чекати від дружини більшого, ніж вона може дати. А тепло дружніх почуттів, що зігріває, взаємна повага і терпимість до недоліків один одного зроблять шлюб міцним. Але чи так сталося, як хотілося?

…Узимку 1885 року Іван Франко вперше опинився у Києві. Нарешті він побачив те, про що так багато читав і чув – Лавру, Софію, Андріївську церкву… Під час прогулянок містом енергійний тридцятирічний галичанин вражав друзів-киян своєю ерудицією та знаннями, натхненно та діловито розповідаючи про минуле Русі. Тут, у Києві, він хотів знайти кошти для видання нового літературного журналу в Галичині українською мовою, а знайшов… майбутню дружину – Ольгу Хоружинську, сироту з бідної дворянської родини Харківської губернії, «толстовку» за переконаннями, випускницю Харківського інституту шляхетних дівчат і вищих жіночих курсів при інституті, що прирівнювалося до жіночого університету та давало право стати вчителькою. Познайомилися вони у будинку, де збиралася тоді волелюбна київська молодь, у друга Франка – історика та етнографа Є. Трегубова, дружиною якого була старша сестра Ольги.

Гарненька, смішлива, сповнена енергії та веселого гумору, вона грала на фортепіано, досконало володіла французькою, німецькою, англійською та здавалася молодому інтелігенту з Австро-Угорщини «гідною кандидатурою» для створення сім’ї.

Франко не приховував своєї зацікавленості дівчиною, тим більше, що ось уже майже десять років у себе на батьківщині він безуспішно намагався знайти ту, яка б повністю відповідала його вимогами.

А вони були високі! По-перше, його дружина насамперед має бути помічницею та другом. По-друге – українкою, із вищою освітою. По-третє – гарною. До того ж повинна мати передові погляди на шлюб і сім’ю.

Але його землячки, галичанки, не особливо прагнули пов’язати свою долю з молодим революціонером, який кочує з в’язниці до в’язниці, виступає за вільне кохання і схильний вважати традиційну галицьку родину «цвинтарем почуттів».

Зовнішність поета не відповідала уявленням галицьких панночок про ідеал чоловічої краси! Яскраво-рудий, з рідкою борідкою і ластовинням молодик з хворими, вічно сльозливими очима, здавалося, був приречений на жіночу неуважність… Дівчатам подобалися міцні кароокі брюнети з густою шевелюрою і пишною бородою. Недбалість в одязі, якусь «занудність» у розмовах – то ні про яке кохання з першого погляду не могло бути й мови!

Иван Франко

Проте відсутність привабливої зовнішності цей «дивний Франко» цілком компенсував поетичним даром, глибоким знанням жіночої психології та неймовірною сили харизмою. Читаючи його пронизану глибоким переживанням лірику, жінки й уявити не могли, що їх автор зовсім не Аполлон і навіть не кароокий брюнет. І тому при першій зустрічі з ним вони зазвичай відчували сильне розчарування.

Але Ольга майже одразу звернула на нього увагу. Було в ньому щось особливе: західна культура, глибокий інтелект… Ще в Інституті шляхетних дівчат її цікавили лекції про Галичину і ця австрійська провінція видавалася їй «чимось ідеальним».

Після першого ж знайомства в будинку сестри вона із захопленням розповідала своїм подругам про нового знайомого. Про те, що він людина передових поглядів, письменник, революціонер і на жінку дивиться насамперед як на товариша по боротьбі.

– Але ж це нудно, – говорили подруги. – А як же кохання?

І все ж таки можливість стати для галичанина-філософа дружиною-соратницею спокушала дівчину більше, ніж мрії подруг про тихе сімейне щастя.

– Але чуттєва, сексуальна сторона кохання не може бути основою для шлюбу! – повторювала Ольга слова свого нового кумира.

І була цілком згодна з тим, що це «низько». Що жінка з погляду цього кохання є не що інше як «м’ясо».

– А хіба можна любити “м’ясо”? – Запитувала вона, сміливо слідуючи поглядам молодого баламута.

Так, справді, статевому коханню Франко протиставляв загальну любов до всіх людей, а особливо до всіх нещасних і знедолених, як почуття більш високе та святе. Він хотів бачити за дружину не наложницю, а соратницю, друга, з яким можна разом вчитися і працювати. Молодий, не обтяжений громадськими забобонами інтелектуал, він мріяв про нове галицьке суспільство, в якому жінки зможуть реалізувати себе нарівні з чоловіками.

Після від’їзду він написав Ользі довгого листа, в якому виклав свої погляди на сімейне життя, щоб з’ясувати, чи погодиться вона з ними, – інакше їхній шлюб не матиме сенсу.

А за деякий час наважився зробити пропозицію. Але несміливо, у листі. І досить туманно:

«…Що б Ви сказали, якби якийсь галичанин, наприклад я, звернувся б до Вас із проханням стати його дружиною?..»

Написав і про те, що вона матиме можливість поряд з ним зайнятися справою, стати його вірним другом і помічницею. І ні слова про кохання! Лише ухильне: «Кохання? Як бути із ним? Ах, Олю, люба Олю, та хіба ж ця любов дається лише розумом, знанням? Хіба вона не приходить через ніч, не виростає із тихої симпатії? Зрозуміло, що взаємна повага, схожість думок і переконань дають їй тривалу і надійну опору, поле для розвитку та зростання, це все так, але це справа дуже особиста, яка не має нічого спільного з першим проявом цього почуття…»

Лист загалом досить холодний і розважливий: «У Галичині – були б тільки руки, а роботи всякої достатньо знайдеться: і в школі займатися навчанням дітей, і на літературній чи науковій ниві…»

Замінити кохання спільною громадською діяльністю? Втім, для тогочасної молоді в цьому не було нічого незвичайного.

Одним із джерел теоретичних поглядів на такий шлюб став роман Миколи Чернишевського «Що робити?». Саме він став своєрідною Біблією для людей передових поглядів. Історія фіктивного шлюбу, покликаного звільнити головну героїню роману від тиранії сім’ї, розбурхував уяву. У світлі нової моралі розлучення не тільки не засуджувалося, а й віталося: якщо між чоловіком і дружиною немає кохання чи любовні почуття згасли, вони не повинні мучити одне одного взаємними звинуваченнями. Книга сприймалася подібно до релігійного одкровення, без тіні іронії. Але найбільше Франка у всій цій історії приваблювала думка про комуну, де немає найманих робітників і господарів, про спільну працю на благо людства: «нові люди» з ранку працюють, увечері веселяться, а «хто не напрацювався вдосталь, той не приготував нерв, щоб відчувати повноту веселощів».

Саме ідея спільної праці та творчості стала для Івана головною. Тому що силу почуттів (і почуттів взаємних!) Франко вже відчув у юності до сестри свого близького друга – розумної та освіченої красуні Ольги Рошкевич. Саме їй поет присвятив ІХ вірш зі збірки «Зів’яле листя»: «Розвійтеся з вітром, листочки зів’ялі, незгоєні рани, невтішні жалі…»

Ольга Хоружинская

Тоді двадцятирічний Іван офіційно просив у батька Ольги, греко-католицького священика, її руки. Незважаючи на те, що в Австро-Угорщині чоловік вважався повнолітнім лише у двадцять чотири роки, а дівчина – у двадцять, його пропозиція була прийнята. Батьки Ольги сподівалися, що на Івана чекає після закінчення Львівського університету блискуче майбутнє. Вирішили, що молоді будуть вважатися зарученими, а весілля відбудеться після того, як Іван закінчить навчання та отримає посаду.

І ось, коли здавалося, що щастя близько, – раптовий арешт! Усі були розгублені. Переконували себе, що сталося прикре непорозуміння… Поета виключили з університету, сім місяців він провів у тюремних катівнях. Батько нареченої зрозумів, яке життя чекає на його дочку поруч із цим революціонером-соціалістом, – і заборонив Івану з’являтися на порозі їхнього будинку!

Далі все було, як у романі! Закохані почали зустрічатися таємно, писали один одному листи… І нарешті Ольга прийняла рішення цілком «на кшталт часу»: вийти заміж «по Чернишевському» – і уклала фіктивний «приятельський» шлюб з О. Озеркевичем, другом Франка, сподіваючись здобути свободу і можливість зустрічей із коханим…

І раптом – тяжке розчарування: закоханий до того Іван раптом… відходить убік. Мотивація? Вона проста: він не вартий такої жертовності і може лише зіпсувати життя коханої жінки!

Ольга Рошкевич до кінця своїх днів не змогла забути поета. Не змогла й вибачити його. І все ж, доживши до глибокої старості, горда галичанка незадовго до смерті на колінах просила свою сестру Михайлину, щоб та поклала Франкові листи їй у труну, під голову, як найцінніше, що було в її житті. Прохання було виконано – і Ольга забрала з собою в могилу списані розгонистим почерком аркуші паперу – потаємне свідчення їхніх з Іваном стосунків, – виключивши таким чином безглуздість вигадок і тлумачень.

…Згодом місце Ольги Рошкевич у серці поета зайняла красуня-полячка Юзефа Дзвонковська. Незважаючи на те, що дівчина відповідала поетові взаємністю, про весілля з нею не могло бути й мови. Франко отримав категоричну відмову. Пізніше він дізнався, що жорстокосердя Юзефи було пов’язане зовсім не з її норовистим характером: дівчина знала, що важко хвора, і нікого не хотіла прирікати на страждання.

І все ж найкращі ліричні твори Франка (зі збірки «Зів’яле листя», повість «Маніпулянтка») були присвячені не Ользі Рошкевич і не Юзефі Дзвонковській. За іронією долі, їхньою адресаткою стала малоосвічена і зовсім не інтелігентна служителька поштового відділення Целіна Журовська, яка не любила поета.

Життя творчих людей так дивно влаштоване, що саме кохання нещасливе, нерозділене, розбурхує уяву незадоволеністю бажання і своєю недосяжністю, породжує найчудовіші рядки. Ну як тут не повірити Фройду, який стверджував, що «невдоволені бажання – це рушійні сили мрій»?!

Щоранку рудоволосий молодик свердлив поглядом віконце, за яким, видаючи пошту, щебетала пані Ціля; переслідував її мовчки, супроводжуючи після роботи мало не до самого дому.

А трохи згодом Целіна почала отримувати анонімні листи з палким зізнанням. Списані розгонистим почерком аркуші вона читала із задоволенням – гарно викладено. Але коли дізналася, що їхній автор – той вогненно-рудий нав’язливий залицяльник, засмутилася… По-перше, він рудий, та ще й русин, а вона віддавала перевагу полякам і брюнетам, а по-друге, у нього ні даху над головою, ні копійки за душею, до того ж люди казали, що цей Франко якийсь неблагонадійний, у в’язниці сидів… Їй, Целіні, такий ні до чого… І взагалі – через нього одні неприємності: приніс нещодавно їй якусь книгу, а начальниця, побачивши її в руках Целіни, трохи з роботи не звільнила.

Якось Ціля зауважила, що її переслідувач кудись зник… А за півроку, взимку, вона знову побачила свого шанувальника, але вже не одного, а разом із незнайомкою – привабливою молодою брюнеткою. На пошті казали, що Франко збирається одружитися. «Ну нарешті закінчилися мої муки!» – подумала Целіна. Її – так. А його? Фантом цієї недосяжної красуні ще довгі роки переслідував Франка у важкі хвилини його подружнього життя.

…Звістка про заручини Франка з Ольгою Хоружинською швидко облетіла Львів. Як? Та хіба тут мало порядних дівчат? Але Івана й так долали сумніви щодо правильності свого вибору. Він навіть радився зі своїми львівськими та київськими друзями, чи одружитися йому з «закордонною українкою». Нарешті, після довгих «безсонних ночей і передуманних днів», Франко у листі до Хоружинської наважився написати про розрив їхніх стосунків, висловивши побоювання, «хоч би як їхній шлюб не став покупкою кота в мішку з обох боків, а їхнє весілля не послужило б прологом у важкій, страшній драмі»…

Відповідь Ольги здивувала його своєю спокійною розважливістю: «…Я Вам не нав’язуюсь, я сама зумію жити і заробляти собі на шматок хліба. На мою думку, залишається одне: якщо за такого порядку речей Ви бажаєте відмовитися від своєї думки, то я Вас не утримую. І краще буде, якщо ми дамо один одному спокій і розлучимося назавжди». Як не дивно, саме така реакція дівчини підштовхнула Франка до того, щоб змінити своє рішення та залишити пропозицію руки та серця в силі.

– Ольго, ти не знаєш, що твориш… – нашіптували з усіх боків родичі Хоружинської. – Він не такий вже ідеальний, як здається … Тобі з ним буде важко: ти вихована в інших традиціях і умовах!

Так, їй було над чим подумати… І все ж – геть сумніви, Ольга не відступила: так, вона стане дружиною Івана Франка, адже вона його любить! Заради Івана вона готова бути і господаркою, і дбайливою матір’ю, і вірним другом.

І Ольга пише нареченому, що все обдумала, зважила і готова стати його дружиною, хоч і розуміє, що життя з ним на неї чекає нелегке. «За ваш лист я маю хоч трохи полюбити Вас…» – відповідає їй Франко.

Хоч трохи… Невже їй не можна сподіватися на більше? Чому? Іван не кривив душею: у його серці не було кохання. Були симпатія, закоханість, дружба. Але кохання не було!

Ольга сподівалася, що зможе «любити за двох», зробить те, на що не наважилася ще жодна жінка у його житті, – стане його надійною опорою. І він тоді віддасть їй не «трохи», не крапельку, а все своє кохання, без залишку. Та й як це можна любити – трішки?

Весілля відсвяткували 16 травня (4-го за старим стилем) 1886 року, вінчалися у Павлівській церкві у Києві. Залишився запис про це у церковній книзі: «4 травня. Наречений – австрійський підданий, літератор, Іван Якович Франко, греко-уніатського сповідання, тридцяти років, першим шлюбом; наречена – дочка титулярного радника Федора Васильовича Хоружинського дівчина Ольга, православного віросповідання, двадцяти двох років, першим шлюбом».

img428__

Цей шлюб став першим «всеукраїнським соборним шлюбом», який поєднав долі двох українців, які жили з різних боків австрійсько-російського кордону.

«Ми маємо навчитися відчувати себе українцями – не галицькими, не буковинськими українцями, а українцями без офіційних кордонів», – напише пізніше Франко. Ідея об’єднання Галичини з «Великою Україною» стала лейтмотивом весільних тостів. Було багато гостей, молодих вітали, бажали здоров’я, щастя, успіху, дітей. Хтось крикнув «гірко», і наречений розгубився, не знаючи, що робити (на його батьківщині такої традиції тоді ще не було). Тоді йому підказали… А Ольга після поцілунку розплакалася…

Все було не так! Вона колись мріяла про четвірку білих коней, про білу фату, що майоріла на вітрі від їхнього швидкого бігу… Але нічого подібного не було. Перед самим виходом до вінця Франко побачив у бібліотеці Є. Трегубова один документ, що його зацікавив, і тут же у весільному фраку (взятому напрокат) почав його уважно вивчати, ледве не спізнившись на церемонію. Коні не знадобилися – церква знаходилася поруч, лише за кілька кроків від квартири.

Першу шлюбну ніч молодята провели у вагоні поїзда: після застілля їм довелося поспішно зібратися та виїхати до Львова. Франко передбачав, що крамольні тости можуть мати наслідки. І не помилився – вже наступного дня розпочалися арешти.

У Львові звістку про одруження Франка на «росіянці» зустріли з ворожістю. І молоді були змушені жити відчужено, як пустельники. Пройшов рік. Ольга чекала на дитину і незадовго до пологів вирішила з’їздити до родичів до Києва. Після від’їзду дружини Франко несподівано для себе зауважує, що вже почав сприймати її як частину себе, йому не вистачає Ольги, він сумує. Це було нове для нього почуття щодо дружини. Кохання?.. Прихильність?.. Восени 1887 року з’являється первісток, Андрій. І Франко пише вірш-подяку дружині, який так і залишився єдиним, присвяченим їй, – першим і останнім:

«Спасибі тобі, моє сонечко,
За промінчик твій – щире словечко!..»

Після Андрія, один за одним, у сім’ї з’являються ще троє дітей – Тарас, Петрусь та Гандзя. У їх тісній квартирці стало суєтно і галасливо: граються діти, приходять і йдуть гості, ночують і їдять друзі та студенти. Треба було мати залізні нерви, щоб у таких умовах жити і працювати. Тепер Франко працює ночами, коли йому ніхто не заважає: всі вщухли – і в будинку нарешті настає довгоочікувана тиша.

Про народження доньки та тодішню сімейну атмосферу Франко дещо іронічно написав у листі до свого друга М. Павлика: «У мене вдома благодать: дочка народилася, дружина хворіє, з кухаркою вічні сварки, діти кричать, грошей треба багато, а нема, одним словом, голова тріщить, і робити нічого не хочеться…”. Ганнусі всього місяць від народження, а Ольга вмовляє чоловіка їхати до Відня захищати докторську дисертацію, незважаючи на те, що ще не зовсім оговталася від пологів. Вона не втрачає надії на те, що все налагодиться , якщо чоловікові вдасться здобути вчений ступінь, і тоді йому точно дадуть місце у Львівському університеті, а сам Франко вважав це марною тратою часу, але поступився дружині.

img436_

Ольга намагалася створити чоловікові всі умови для роботи: уклавши дітей спати, йшла до його кабінету, там вони разом обговорювали та планували роботу. Її цікавило усе, що цікавило чоловіка. Ольга не тільки у всьому допомагала Івану, а й сама намагалася не відставати від нього: робила літературні переклади з німецької, англійської, французької; для жіночого альманаху “Перший вінок” написала етнографічне дослідження про бойки. Навчилася цілком пристойно готувати. Для дітей та чоловіка – тільки здорова та свіжа їжа. А які великодні паски у неї виходять! Це ж ціле таїнство – з особливим задоволенням замісити тісто, чекати, коли воно підійде… Хлопчаки ходять навшпиньки, щоб «не злякати» – тільки маленькій Ганнусі дозволено з’являтися на кухні. А як вона любить разом з Іваном та дітьми бувати на його малій батьківщині – у Нагуєвичах! Купання в річці, «босі» прогулянки лісом, риболовля – улюблені заняття Івана… Здається, що щастя – ось воно – рукою подати, є всі передумови для того, щоб воно відбулося… Але щось не спрацьовує…

Грошей, як і раніше, катастрофічно не вистачає – сім’ю переслідують злидні. 1893 року Франко захистив дисертацію, але викладати в університеті йому так і не довелося – далося взнаки час, проведений у в’язницях, у нього почалася найважча форма поліартриту, яка призвела з часом до паралічу рук. Колись перед весіллям Франко вважав, що його заробітку вистачить, щоб прогодувати сім’ю. Але тепер зрозумів, як помилявся.

Тут, у Галичині, Ольга залишалася чужою. Що б вона не зробила, все розглядалося «через лупу». Непрактична, не вміє господарювати. У будинку їсти нічого, а вона на останні гроші видає журнал «Життя і слово». Дітей одягнути нема в що – а вона збирає гроші на друге видання «З вершин і низин». Поета жаліли його друзі та близькі, вважаючи, що, одружившись з «чужинкою», він вчинив щонайменше нерозумно. Погана господиня, вона не може забезпечити чоловікові гідне спокійне життя… Та й куди їй, сироті, колишній курсистці, яка виховувалась у «казенних закладах», змагатися з «інтелігентними хазяйновитими галичанками», яких з дитинства вчили смачно готувати, вишивати, приймати гостей, стежити за дітьми, навчати їх закону Божому… Постійно нашіптували про невірність чоловіка…

img437

1898 року Франко отримав національну премію – 1 000 гульденів – на честь 25-річного ювілею його наукової та літературної діяльності. На домашній раді вирішили додати до цієї суми гроші, що залишилися від посагу Ольги, взяти позику в банку і побудувати власний будинок – набридло блукати чужими кутами. З початком будівництва спокій та мир у сім’ї остаточно зникають. Ольга взяла на себе керівництво будівництвом будинку, найняла людину, яка б займалася підбором і закупівлею матеріалів, контролем виконання робіт. Але він виявився нечесним на руку – крав та обманював, бачачи непрактичність господарів. Знесилена вічними торгами та сварками, Ольга все більше зривалася, стала нервовою, роздратованою.

І коли будівництво будинку було завершено, вона зажадала, щоб його повністю оформили на неї. Хронічне безгрошів’я зробило її підозрілою. А після того, як вона віддала всі свої гроші на будівництво будинку, її не залишало дивне відчуття беззахисності, ніби ґрунт пішов з-під ніг. Адже всі ці роки їх виручали відсотки, які одержують із вкладених у банк грошей.

Злидні і хвилювання останніх років згубно позначилися на психічному здоров’ї жінки: вона почала боятися людей, з усіх кутів їй здавались очі, сповнені ненависті, чулося зміїне шипіння. Свого часу родичі Ольги приховали від чоловіка схильність до нервових зривів, що передалася їй у спадок. Вперше Франко помітив дружину ознаки нервового розладу після перенесеної нею операції на сліпій кишці. Хвороба стала прогресувати, коли почалися нападки на чоловіка після публікації його статті про подвійну мораль поляків «Піє зради» та збірки «Мій ізмарагд». А потім ці укуси взагалі перейшли у відверте знущання: письменникові не давали можливості працювати, перед вікнами виставляли опудало з написом «Іван Франко», писали непристойності на дверях… Не зміг цього витримати і сам Франко. Він опинився на межі серйозного нервового розладу. Руки перестали його слухатись, очі почали сліпнути… Відчуваючи, що в хаті відбувається негаразд, діти намагалися не шуміти, не розуміючи, чому батько днями лежить у темній кімнаті.

Здоров’я письменника одужало, проте ця хвороба з’явилася лише першим випробуванням у черзі наступних безрадісних подій. У Ольги почали дедалі частіше повторюватися нервові зриви. Вона вже не могла господарювати, як раніше: нелегка ноша домашніх обов’язків тепер лягла на Ганнусю. Ольга годинами сиділа, дивлячись на одну точку, іноді перечитувала німецьких філософів або згадувала про щасливий і безтурботний час навчання в Інституті благородних дівчат, згадувала своїх подруг і знайомих, сестер… Часто думала про те, як вона грала на концерті та за свою гру на фортепіано здобула нагороду від самого царя. У такі хвилини вона ставала спокійною та умиротвореною, але ненадовго. Своєї доньки під час чергового нападу Ольга могла заявити:

– Ти мені не дочка. Я стовпова дворянка, а ти хлопка!

…Біда прийшла несподівано. Це сталося все в тому ж проклятому травні. Останньою краплею в чаші горя стала загибель улюбленого сина Андрія в 1913 році – далися взнаки наслідки давньої травми голови, отриманої в дитинстві. Рана загоїлася, але почалися епілептичні напади. Незважаючи на хворобу, Андрій успішно закінчив філософський факультет Львівського університету, захистив докторську дисертацію та був першим помічником батька, який, сам не в змозі писати пальцями, диктував Андрію свої роботи. За рік після смерті сина Ольга потрапляє до психіатричної лікарні.

…Все життя Франко шукав ідеал жінки та кохання, але у заданих ним самим же параметрах. І не знайшов… У зрілі роки він прийшов до того, що життя не можна зводити до доктрин і формул – воно набагато складніше і різноманітніше. А катастрофа сімейного життя стала розплатою за шлюб «не з любові, а з доктрини». Але як не дивно, саме ця невідповідність між формулами, які пропагував Франко, і життям, яке йому довелося прожити, між реальним і вигаданим, і виявилося невпинним джерелом його думки та натхнення. «Маючи іншу дружину, – зізнавався він в одному з листів Агатангелу Кримському, – я міг би досягти більшого…»

Пережита сімейна драма знову кинула Франка в обійми «прекрасної листоноші» Целіни. Так-так, тієї самої Целіни, образ якої не залишав Франка довгі роки. Тільки тепер вона була пані Зигмунтівською, вдовою з двома дітьми. Письменник прийняв її і… взяв на повний зміст.

Час, проведений разом, дав зрозуміти, що Целіна ніколи не була йому близькою людиною. Франко з полегшенням зітхнув, коли вона покинула його будинок, і остаточно переконався, що любив він не її, а мрію про неї. Проте це не завадило жвавій вдові претендувати на роль «найголовнішого кохання поета» і без сорому совісті вимагати «компенсації» – будиночок у Брюховичах, який вона отримала вже за радянської влади.

Иван Франко в старости

…Іван Франко не дожив до свого шістдесятиріччя лише три місяці. У травні 1916 року його не стало. Вмирав він важко – поряд не було ні коханої жінки, ні дітей: син Тарас був тоді у російському полоні (йшла Перша світова війна), Петро – на фронті, дочка перебувала у Києві (працювала у військовому шпиталі), а Київ був відрізаний від Львова глуха стіна бойових дій.

Після смерті чоловіка Ольга жила сама в порожньому будинку, який тепер став меморіальним музеєм «великого Каменяра». Вона займала дві маленькі кімнати з кухнею. Колись у хаті кипіло життя, а зараз у гулких порожнечею кімнатах залишилися жити тільки його спогади… Її рідко хтось навідував. Ольга часто брала до рук фотографії своїх рідних – матері, батька, сестер і братів, – притискаючи до впалих грудей дорогі обличчя; з очей котилися сльози по виснаженому постарілому обличчю.

Ольга Франко
Ольга Франко, 1922 р.

Вмираючи, вона журилася тільки про одне – про те, що вони з Іваном повінчалися у травні. Адже все найстрашніше в її житті відбувалося саме цього місяця. Поховали дружину письменника на Личаківському цвинтарі у Львові, за пам’ятником Франка, де каменяр рубає скелю.

– Її життя пройшло в тіні Франка – так у його тіні й поховано, – говорили люди, які знали Ольгу…


Підготовлено за матеріалами журналу “Караван історій”

Дивіться також:

Леся Українка — суперзірка, яку ми досі не знаємо

Марія Заньковецька і Микола Садовський: історія кохання головної української зіркової пари XIX століття