2 квітня – день народження легендарного шансоньє, композитора, художника та письменника Сержа Генсбура. В 2023-му йому б могло виповнитися  95 років.

Чим тільки не прославився Серж Генсбур! Музикою, скандалами, щедрістю – і тим, що саме на його пісню Ватикан вперше в історії наклав анафему. Але найбільше – своїми численними любовними пригодами. У його ліжку побували перші красуні світу.

Цинік та аристократка

Люсьєн Гінзбург, син камерної співачки Ольги Безман з Алушти та композитора Йосипа Гінзбурга з Харкова, був шалено сором’язливим і називав себе потворою. Відстовбурчені вуха, «видатний» ніс. Але амбіції – непомірні: він мріє прославитися, а жінок обирає гарних та знатних!

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Lulu Gainsbourg (@lulugainsbourg)

Єлизавета Левицька жодної потворності не помічала. А сором’язливість освіченого, вихованого юнака їй навіть подобалася. Сама Еліза була спадкоємицею дворянського роду, зіркою богеми, художницею, фотомоделлю і у свій час працювала з самим Сальвадором Далі, якому якось і представила коханого.

Заради Люсьєна вона була готова на все, навіть жити в дешевих готелях. Адже кишені Лулу були порожні. До того ж, в армії він навчився пити. «Алкоголь для сором’язливої людини – порятунок, – пояснював Люсьєн. – Випив – і ти вже не боягуз, що ховається від людей у кущах, а душа компанії, закінчений цинік, для якого епатаж та скандали – нікчемна справа». За це яких тільки прізвиськ йому не давали: п’яниця, розпусник, фрондер, клоун, цинік і навіть пропащій! Але Елізу це не зупинило – вони з Люсьєном одружилися.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Lulu Gainsbourg (@lulugainsbourg)

Статус глави сім’ї зобов’язував, і за порадою батька Лулу вибрав музику, яка давала більше грошей, а думки про живопис викинув із голови.

– Не кидай улюблену справу, якось викрутимося! – відмовляла Еліза.

– Справа не в грошах! – кип’ятився Серж. – Художник має бути генієм, а якщо в тебе всього лише талант, то й нічого бруднити полотна.

Але зрадивши мрію, він страждав. І якось, напившись, згріб усі свої картини, облив залишками спиртного з пляшок і кинув зверху сірник. Палаючи, полотна вигиналися в агонії, мов живі. А їхній творець дивився на це і істерично реготав – він знищував не картини, він вбивав себе…

З Лізою вони розлучилися через шість років після весілля. “Жінки не можуть встояти перед моїм шармом, – виправдовувався зрадник. – Дружина від мене втекла. Але я це оцінив і присвятив їй пісню “Еліза””

Еротоман і княгиня

З 1964 року Серж був знову одружений – з княгинею Франсуаз-Антуанетт-Панкрацці, колишньою дружиною князя Голіцина. Франсуаз відчайдушно ревнувала чоловіка, і не можна сказати, що безпідставно. Окремо стояв скандал із неповнолітньою.

серж генсбур джейн биркин брижит бардо катрин денев скандалы любовницы
Серж Генсбур та Франсуаз Панкрацці у день їхнього весілля, 1964 р.

На той час Серж кинув спів і став віддавати свої пісні знаменитим співачкам: Петулі Кларк, Жюльєт Греко та балерині Зізі Жанмер, яка також розивала співочу кар’єру. А потім до цього пафосного списку затесалася юна Франс Галль.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Lulu Gainsbourg (@lulugainsbourg)

Шістнадцятирічна співачка вирішила співати на “Євробаченні” “Воскову ляльку” (Poupée de cire, poupée de son). Сержа. І вона перемогла, зробивши Сержа Генсбура композитором №1 у кількох країнах! А Серж написав для Франс пісню «Льодяники» («Les sucettes»). І тут вибухнув скандал. У пісні про дівчину, яка обожнює анісові льодяники, критики помітили двозначність. На слух слова anis і penis були ледь помітні, чому текст – “Коли Анні ковтає солодку рідину, їй здається, що вона в раю” – вже не здавався невинним. І журналісти звернулися до автора пісні за коментарями.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Lulu Gainsbourg (@lulugainsbourg)

– А хто сказав, що йдеться про цукерки? Ні, я мав на увазі оральний секс! – не моргнувши оком, пояснив Генсбур. Франс зблідла як крейда – людина, якій вона беззастережно довіряла, виявилася зрадником.

– Що, хіба ти співала про льодяники? Ай-яй-яй, а на вигляд така тямуща дівчинка! – по-батьківському протяг Серж.

Закінчилася історія тим, що Франс Галль кілька років не виступала у Франції, а Генсбур – батько маленької дочки – зміцнив славу еротомана та циніка.

На той час його шлюбу з Франсуаз-Антуанетт-Панкрацці було два роки. Княгиня прощала негідникові все. Але чутка про його зв’язок із неповнолітньою співачкою переповнила чашу терпіння, і Франсуаз подала на розлучення. Бажаючи розлучитися красиво, Серж сам оплатив процес розлучення і навіть подарував ревнивіці свій перший у житті роллс-ройс. Але княгиня прийняла це за каяття, повернулася до колишнього чоловіка і навіть народила йому другу дитину. Щоправда, синочок так і не побачив тата – пробачити ловеласу роман із Бріжит Бардо Франсуаз уже не змогла.

Квазімодо і секс-богиня

Божественну Бріжит Бардо Серж Генсбур зустрів на зніманнях фільму «Потанцюєте зі мною?», де вони обидва грали. І побачивши зблизька, відчув різкий удар під дих і бажання стати її рабом. Але Бардо чекала на дитину від другого чоловіка, актора, а потім їхні дороги розійшлися. Обидва продовжували зніматися. Щоправда, кар’єра Бардо летіла нагору, а Генсбур брався за будь-яку роль. Кіно йому служило лише перепусткою в нові далі, де можна розважатися за чужий рахунок і заводити романи. Головною ж справою була музика.

І раптом жінка, через яку божеволіло пів планети, сама йому зателефонувала і попросила написати для неї пісню. Це було настільки неймовірно, що Серж остовпів. А виконавши прохання, почав чекати на нову зустріч. Вона відбулася лише за кілька років. Генсбура запросили до різдвяного концерту Бардо, а він її – до ресторану для обговорення робочих деталей концерту.

серж генсбур джейн биркин брижит бардо катрин денев скандалы любовницы
Бріжит Бардо та Серж Генсбур

Поки чекав на зустріч, уява підкидала музикантові такі райські картинки, що дух захоплювало. Але Бріжит знову була одружена, тепер уже за мільйонером. Гюнтер Сакс закидав її тисячами троянд, діамантами, хутром… А чим може здивувати таку жінку музикант?

Але розбещена увагою красуня, секс-символ планети, сама впала в його обійми і провела з ним кілька діб у готелі «Паризьєн». Серж би збився з рахунку, згадуючи жінок, яких наводив у номер 314. Співачки, офіціантки, модистки, бордельні дівки, навіть відомі співачки. І ось тепер на його ліжку солодко звивалася сама Бріжит Бардо!

– Напиши для мене найпрекраснішу пісню, яку тільки зможеш, – вигинаючись, як сита кішка, якось попросила Бріжит.

І Серж, який ще не охолонув від любовної феєрії, склав одразу дві пісні: «Боні і Клайд» і «Я тебе кохаю… Я тебе теж ні» (в історію вона увійшла як «Жетем»), і обидві вони з Бріжит записали на платівку.

На той час про роман «Квазімодо і секс-богині» захлинаючись писали всі газети. Бріжит особливо не переживала – у них із чоловіком вільні стосунки. Але коли по Парижу покотилася чутка, що під час запису Генсбур і Бардо мали секс, ББ запанікувала. Пісня з її пристрасними стогонами могла образити Гюнтера. І актриса терміново оформила офіційну заборону випуску платівки, а сама полетіла на знімання до Іспанії. На цьому роман Бардо та Генсбура закінчився.

Скандаліст і скандалістка

– Ну і партнерку мені підібрали: не зв’яже двох слів по-французьки, та ще й ні спереду ні ззаду нема складу! І як мені з нею цілуватися, якщо нещодавно в моїх обіймах була Бріжит Бардо? – обурювався Генсбур, який грав у фільмі «Слоган» головну роль.

– О, тільки не треба знову співати про Бардо! – скривився як від оцту режисер картини П’єр Грімбла. – Краще придумай, як потоваришувати з Джейн Біркін.

Але Серж дивився на партнерку так, ніби вона була не актрисою, а статисткою, яка примазалася до знаменитості. А вже в їдких глузуваннях перевершував сам себе. Більшість слів Джейн не розуміла. Але сарказм, написаний на бридкій пиці Генсбура, був очевидний без перекладача. І тому доводилося знімати дубль за дублем.

В надії примирити акторів Грімбла оголосив про похід утрьох у ресторан. Але тільки-но вони сіли за столик, тисячу разів перепросив і пішов – справи! Так з його легкої руки 22-річна англійка з пристойної сім’ї і 40-річний ловелас, п’яниця і скандаліст стануть найблискучішою парою Франції…

Після ресторану Генсбур влаштував їй променад по розважальних закладах, а під ранок привіз до «Паризьєна». «Вам 314-й як завжди, мосьє Гензбур?» – побачивши Сержа з дамою, уточнив портьє. Джейн жахнулася – її приймають за вуличну дівку! – але обсмикнула себе: якщо вже заявилася в готель вночі з чоловіком, то нічого поводитися як ображена невинність.

Все сталося тільки вранці і виявилося таким прекрасним, що вони вже не думали і махнули до Венеції. Каталися на гондолах, гуляли по барах і ледь не цілодобово кохалися. А після повернення до Парижа оселилися в L’Hôtel.

Вона була найпрекраснішою з усіх, кого він зустрічав у своєму бурхливому, безпутному житті. Спокійна і пристрасна, витончена і зухвала, то безневинна дівчина, то досвідчена жінка.

Вже від одного цього парадоксу можна було збожеволіти. Але Джейн була близькою йому і за духом! У двадцять знялася в еротичній сцені з дівчиною у самого Антоніоні. Англійська публіка визнала фільм порнографією, і спалахнув скандал. Джейн Біркін любила епатаж та скандали. З’являлася в суспільстві в сітчастій блузці, одягненій на голе тіло, носила плаття, що ледве прикривали дупку, і не соромилася затяжних поцілунків на очах у розлючених роззяв.

Генсбур був у захваті: вони – ідеальна пара! Він сам не визнає спідньої білизни і шкарпеток, розстібає до пупа сорочки, носить рвані джинси, а краватки пов’язує навколо голої шиї.

Ця пара «годувала» жовту пресу. Але щасливіших закоханих не бачив ніхто.

«Генсбур і Біркін записали пісню, поклавши мікрофон під ліжко, на якому кохалися!» – написали газетярі, тільки-но платівка з Je T’aime, … Moi Non Plus надійшла в продаж. У відповідь Серж посміявся: «О, у такому разі в нас вийшла б довгограюча платівка». Серж Генсбур став французьким поп-композитором, який найбільше продається у світі, і разом з Джейн Біркін – світовою знаменитістю. Так почалося їхнє розкішне життя…

На третій рік неофіційного шлюбу Джейн завагітніла. Серж гладив надутий животик дружини, цілував груди, що округлилися. А коли Джейн народила, узяв малюка на руки і зрозумів: відтепер у нього є дві кохані жінки. Одна з них – Шарлотта Люсі Генсбур. Це було настільки чудово, що цинік та провокатор заплакав…

Вони з Джейн стали найбільш богемною парою Парижа і свої ранки починали години о третій дня. Повертаючись вдосвіта, чекали, доки прокинуться діти, цілували сонні мордочки і валилися спати. А прокинувшись, читали про свої нічні пригоди у газетах.

серж генсбур джейн биркин брижит бардо катрин денев скандалы любовницы
Джейн Біркін та Серж Гінсбург з дочками Кейт Баррі та Шарлоттою Генсбур у Сен-Тропе

Сержа поглинала пристрасть до самознищення. І він це приховував. У 45 років він переніс перший інфаркт. А за три роки, у розпал знімань свого першого фільму «Я тебе кохаю… Я тебе теж ні» з Джейн Біркін, Жераром Депардьє та Джо Далесандро у головних ролях режисер Генсбург та актор Депардьє пішли у запій.

Щасливі часи минули і не поверталися, і Джейн вирішила, що кохання пройшло. Ну чому він не може бути таким веселим, як раніше? Чи таким цікавим, блискучим чоловіком, як Жак Дуайон? Жак красиво до неї залицявся, потім запропонував роль у своєму фільмі – і Джейн закохалася.

Їй так не хотілося завдавати болю Сержу! Але коли він зп’яну надавав їй ляпасів, Джейн зібрала валізи. Генсбур затих, підвіз її з дітьми до готелю на своєму кабріолеті і, залишивши машину Джейн, пішов назад пішки. «Татусю, не йди! – закричала Шарлотта і кинулася слідом за ним. Серж підхопив дочку на руки і почав шепотіти: «Не бійся, люба. Просто ми з мамою трохи втомилися. Ось відпочинемо – і знову заживемо всі разом!” А Джейн дивилася, як плачуть двоє близьких їй людей, і теж плакала…

Серж серйозно вважав, що розставання тимчасове і в їхйній із Джейн спальні не зрушив з місця жодної дрібниці. А вона застовпила у свідомості Дуайона: Генсбур – батько Шарлотти, любить обох її дочок і пише пісні для неї самої. Тож може приходити до них будь-коли. Потрібно лише виділити йому кімнату, де він зможе гратися з дівчатками. Все так і сталося. Серж так часто гостював у Джейн і Жака, що в Парижі почали говорити про «лямур де труа». Але коли він зібрався купити Джейн машину, вона відмовилася: «Ми з Жаком чекаємо на дитину». Серж привітав майбутню маму, а вдома розгромив усю спальню.

Пігмаліон і Бамбу

На допомогу прийшла Катрін Денєв. Вона стала для Генсбура музою, другом та сестрою милосердя. Доглядала, стежила, щоб він нормально харчувався і виглядав. А він написав для Катрін альбом “Не забудь мене забути”. Незабаром і газетярі, і друзі вирішили: пара!

серж генсбур джейн биркин брижит бардо катрин денев скандалы любовницы
Серж Генсбур і Катрін Денєв

Але Генсбур на зло всім чуткам завів роман із манекенницею. Кароліна фон Паулюс, чий дід був німецьким фельдмаршалом, а мати – китайською аристократкою, любила опіум. За це Серж дав їй прізвисько Бамбу і сказав: «Навіщо труїти себе всякою поганню? Краще пий разом зі мною!»

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Lulu Gainsbourg (@lulugainsbourg)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Lulu Gainsbourg (@lulugainsbourg)

Але 24-річна красуня прорвалася крізь наркотичні міражі і реально закохалася в музиканта, якому стукнуло 56. А він писав для неї пісні, фотографував, відкривав дорогу у світ кіно.

Бамбу народила сина і назвала на честь тата Люсьєном.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Lulu Gainsbourg (@lulugainsbourg)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Lulu Gainsbourg (@lulugainsbourg)

На подяку Серж купив їй квартиру, але від свого будинку ключів не дав.

Серж і Франція

2 березня 1991 року Серж Генсбур помер від п’ятого інфаркту. Поруч із ним не було жодної з жінок, яких він любив. Натомість, як усе життя мріяв Серж, до його ніг впала Франція та визнала національним надбанням.

Фото: Getty Images

Дивіться також:

Бріжит Бардо: секс-бомба, що проміняла чоловіків на бездомних собак

Історія кохання Катрін Денев і Марчелло Мастроянні: кидають навіть великих

Алену Делону – 87 років. Як мінялася зовнішність французького секс-символа (ФОТО)

Луи Гаррелю – 39 лет: история его любви с Летицией Кастой

Ева Грин: роковая красотка на экране, серая мышка в жизни