8 квітня – день народження видатної дизайнерки, активістки та еталона бунтівного і романтичного панк-стилю Вів’єн Вествуд.
Її не стало рік тому, у 81. По собі Вів’єн лишила великий архів модних колекцій, які модниці активно цитують донині. Корсети і карколомні платформи, білизна напоказ і неоромантизм – усім цим ми завдячуємо дамі Вествуд.
Згадуємо найбільш влучні висловлювання дизайнерки, факти з біографії і яскраві фотодокази непересічності її особистості.
Вона мала стати вчителькою
Панянка Вів’єн Свайр народилася у сільській місцевості Дербішира в 1941 році. Її мати та родички по жіночий лінії були ткалями, дід шив взуття, та це були саме робітничі спеціальності, далекі від гламурного світу моди. Згодом родина переїхала до Лондона, і дівчина закінчила педагогічне училище, стала вчителькою молодших класів. Це була зрозуміла спеціальність, яка приносила б якісь гроші. Проте навіть у часи студентства Вів’єн шила прикраси і продавала їх на блошиному ринку.
Зайнялася дизайном завдяки другому чоловіку
Прізвище Вествуд Вів’єн отримала у спадок від першого чоловіка. А от реалізувала свою пристрасть до модного одягу завдяки другому, менеджеру Sex Pistols Малкольму Макларену. Разом у 1971 році вони відкрили андеграундну камницю, де продавався одяг із лейблом Vivienne Westwood – футболки із зухвалими висловлюваннями-лозунгами, брутальні байкерські шкірянки, рокерські аксесуари. Панк-культура набирала обертів – і творчий тандем Вествуд і Макларена був у її авангарді.
Королева жіночого бунту
Вів’єн Вествуд двічі вчинила модний переворот. У 70-х – коли показала жінкам спосіб виразити себе мовою панк-культури, через зухвалі косухи, карколомне взуття і футболки-маніфести.
Другий переворот стався у 80-х: вона переосмислила романтизм, зробивши корсети, квіткові сукні, черевички із дорогоцінними пряжками атрибутами не інфантильних принцес, а сильних сучасних дівчат. Спрагла до знань, Вів’єн вводила в свої колекції небанальні історичні посилання. Її одяг – атрибут сміливих і неприборканих духом.
Анархістка у вчинках
Визнання на найвищому рівні прийшло до Вів’єн Вествуд у 1990-х. Вона отримала нагороду “Дизайнер року”. Королева Єлизавета II титулувала її як кавалера Ордену Британської імперії за внесок у моду й мистецтво. Зухвала Вествуд з’явилася на церемонію без спіднього.
Активістка у переконаннях
Вона мала королівський титул дами, ордени від корони і офіційні нагороди, викладала моду в університетах – але завжди лишалася палкою опозиціонеркою і революціонеркою в соціальному і політичному житті. Вона брала участь у демонстраціях – і зрештою кожне своє шоу перетворювала на маніфестацію. Захист тварин, екологічна проблематика, права людини – все це було у сфері інтересів Вествуд.
Сукня Vivienne Westwood стала культовою в кіномистецтві
Всі ви бачили мінімум одну сукню Vivienne Westwood – і вона увійшла в історію кіно. Саме сукню від Вів’єн серед багатьох інших обрала для свого весілля Керрі Бредшоу.
Вів’єн Вествуд була гострою на язик
Дизайнерка зналася на моді і стилі – тож дуже влучно висловлювалася саме про них. “Стиль – це коли натовп жене вас із міста, а ви прикидаєтеся, що очолюєте процесію”.
“Взуття повинне мати високі підбори або платформу, щоб вознести жіночу красу на п’єдестал”.
“Потрібно шукати красу. В усьому. У кожному моменті. І в кожній людині”.
Фото: Getty Images
Дивіться також:
Онука Вів’єн Вествуд вийшла на подіум в образі нареченої на першому показі без дизайнерки (ФОТО)
Александр Макквін: драматична історія геніального дизайнера-одинака