Сьогодні, 19 серпня, – день народження Габрієль Шанель. Вона з’явилась на світ рівно 140 років тому. Минають роки, а популярність легенди світу моди і краси – Коко Шанель – не зменшується. Її цитують і ставлять у приклад, а однойменний бренд CHANEL залишається законодавцем моди.

На честь її дня народження згадуємо головні модні винаходи Мадемуазель Шанель, які змінили світ моди і стали культовими.

Про Габрієль Шанель стільки вже сказано та написано, що додати щось нове складно. Вона придумала маленьку чорну сукню, костюм з твіду, одягла жінок у штани і ввела в моду короткі стрижки. І привчила жінок не втрачати сумочки, а носити їх через плече на ремінці чи ланцюжку.

Коко Шанель костюм

Коко Шанель стрижка

Габриэль Шанель брюки
Габрієль Шанель у Венеції, 1920 рік

Коко шанель брюки

Але й у косметиці вона також залишила свій слід. Парфуми CHANEL № 5 – неперевершена легенда. Кожна жінка мріє мати його на поличці. Вічна класика, зразок ідеального стилю і смаку – вже майже століття.

Однак феномен цього аромату – не лише у вдалому поєднанні парфумерних ноток. У 1921 році він зробив революцію в парфумерії зовсім з іншого приводу. До цього часу парфуми зазвичай виготовлялися з рослинних або тваринних компонентів шляхом змішування навмання: якщо вийшло – відмінно, а ні, то спробуємо ще раз.

Аромат CHANEL № 5
Аромат CHANEL №5

Але це не головне. Важливо було, що ці рослинні парфуми були дуже нестійкими і дуже швидко псувалися: буквально за місяць-два олії починали гірчити і пахнути на шкірі чимось непристойним. А коштували аж ніяк не дешево.

Коко Шанель запропонувала своєму другові-парфумеру Ернесту Бо поекспериментувати з альдегідами. Синтетичні аналоги запахів тільки нещодавно були винайдені, і більшість традиційних парфумерів кривили носа при їх згадці. Ернест був не з таких. Він створив цілу купу варіантів із новими компонентами, з яких Коко обрала той, що за № 5.

Простий флакон зі скромним написом мав символізувати новий початок у парфумерній епосі.

Альдегіди справили небувалий фурор: вони не тільки були стійкими, вони були багатошаровими – не забивали носа одним суцільним агресивним місивом, а розкладалися по нотах протягом дня. Ніхто й не міг подумати, що так буває!

Сьогодні існують різні варіації цього знаменитого аромату, а в його рекламі знімалися за всю історію парфуму найзнаменитіші персони. Спочатку CHANEL № 5 рекламувала сама Коко Шанель, а потім у зйомках з’являлися найзнаковіші персони свого часу: Мерилін Монро, Сьюзі Паркер, Елі Макгроу, Віккі Гільберт, Лорен Гаттон, Джін Шрімптон, Катрін Денєв, Кароль Буке, Естелла Воррен, Одрі Тоту, Бред Піт, Жизель Бундхен, Лілі-Роуз Мелоді Депп та Маріон Котійяр.

Габриэль Шанель, 1937 год в рекламе Chanel № 5
Габрієль Шанель, 1937 рік

 

Бутик CHANEL в Биарриц, 1931 год
Бутик CHANEL у Біарріці, 1931 рік
Мэрилин Монро, 1955 год
Мерилін Монро, 1955 рік
Сьюзи Паркер, 1957 год
Сьюзі Паркер, 1957 рік
Эли Макгроу, 1966 год
Елі Макгроу, 1966 рік
Викки Хильберт, 1966 год
Віккі Гільберт, 1966 рік
Лорен Хаттон, 1968 год
Лорен Гаттон, 1968 рік
Джин Шримптон, 1971 год
Джин Шрімптон, 1971 рік
Катрин Денев, 1972 год
Катрін Денєв, 1972 рік
Кароль Буке, 1997 год
Кароль Буке, 1997 рік
Эстелла Уоррен, 1999 год
Естелла Воррен, 1999 рік
Николь Кидман, 2005 год
Ніколь Кідман, 2005 рік
Одри Тоту, 2009 год
Одрі Тоту, 2009 рік
Брэд Питт, 2012 год
Бред Пітт, 2012 рік
Жизель Бюндхен, 2015 год
Жизель Бундхен, 2015 рік
Лили-Роуз Депп, 2016 год
Лілі-Роуз Депп, 2016 рік
Марион Котийяр, 2020 год
Маріон Котійяр, 2020 рік

У повоєнні роки Шанель ввела в моду бронзуючу пудру і, власне, саме поняття «літній макіяж із засмагою». І досі компанія CHANEL не втомлюється дивувати новими винаходами.

Пудра с естественным эффектом загара и сиянием Les Beiges, коллекция Les Beiges Summer of Glow
Пудра з природним ефектом засмаги та сяйвом Les Beiges, колекція Les Beiges Summer of Glow

Нагадаємо, після смерті Карла Лагерфельда модний будинок Chanel вперше після Коко очолила жінкаВірджині Віар.

Фото – Getty images, архів Chanel

Дивіться також:

Мужчины великой Коко: Chanel выпустили новый короткометражный фильм

Кристен Стюарт сыграла Коко Шанель в новом фильме Карла Лагерфельда

Гениальная Эсте Лаудер и ее изобретения

Век красоты PAYOT: как одесситка стала первым звездным косметологом в мире